head

Ovsené vločky na raňajky, aby sme sa cítili dobre celý deň

Účinky ovsených vločiek | Sú skutočne také zdravé?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Existuje len málo jednoduchšie použiteľných potravín s liečivým účinkom, než akými sú ovsené vločky. Najlepšie je, keď ich jeme na raňajky, ale oplatí sa ich konzumovať kedykoľvek počas dňa: majú mimoriadne vysoký obsah vlákniny, čo je prvoradou príčinou toho, že zlepšujú trávenie,  odoženú únavu a celkovo zlepšujú náladu.

Ovsené vločky, ktoré sa získavajú z ovsených zŕn parením a vaľkaním, disponujú všetkými blahodarnými účinkami surového zrna. Za svoju zaslúženú popularitu vďačia tomu, že ich príprava je ľahká, je možné ich konzumovať osamote, alebo ako doplnok mnohých jedál.

Blahodarné zložky

Jednoducho skvelé: aj takto by sme mohli charakterizovať ovsené vločky, ktoré patria medzi najpopulárnejšie a najzdravšie raňajky. Neznamená to však to, že sú užitočné iba po rannom prebudení: v skutočnosti sa konzumácia ovsených vločiek odporúča kedykoľvek počas dňa. Ako väčšina obilnín, tak aj ovos, preto aj ovsené vločky, sú bohaté na zložky, ktoré sú pre organizmus veľmi dôležité. Obsahujú predovšetkým vitamíny skupiny B, zinok, fosfor, vápnik, draslík, mangán, meď, železo a esenciálne aminokyseliny. Ak by sme chceli určiť poradie dôležitosti zložiek ovsených vločiek, najdôležitejší by bol obsah vlákniny, pretože väčšina ich blahodarných účinkov je ovplyvnená práve nimi.

Úžasná vláknina

Potravinové vlákniny ovsených vločiek priaznivo vplývajú na tráviaci systém, aj na samotné trávenie. Nasajú do seba v hrubom čreve nahromadené toxíny, takmer doslova „zoškrabú“ zo stien čriev zachytené usadeniny, čím ovsené vločky prispievajú k prirodzenej detoxikácii  organizmu, a tiež k očiste čriev. Odstránia zápchu, chránia sliznicu čriev, čím znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Vláknina rozpustná vo vode okrem toho spomaľuje vstrebávanie, čo je preto dôležité, lebo vďaka tomu sa po jedle náhle nezvýši hladinu cukru v krvi. Znamená to aj to, že ovsené vločky môžu byť veľmi užitočné aj pre pacientov trpiacich cukrovkou.  

A to ešte nie je všetko: vláknina zohráva úlohu aj pri znížení hladiny cholesterolu, preto nie je náhoda, že podľa výskumov konzumácia ovsených vločiek priaznivo ovplyvňuje aj zdravie srdca a ciev.

Môžeme ich použiť aj na chudnutie

Nakoľko ovsené vločky zlepšujú látkovú výmenu, ich konzumácia prispieva k úspešnosti diéty. Ich ďalšou výhodou je, že spôsobujú pocit plnosti. Preto po raňajkách bohatých na ovsené vločky budeme počas dňa pravdepodobne jesť menej, vďaka čomu ľahšie dosiahneme aj vysnívané ploché brucho

Zlepšujú náladu

Ako základný zdroj sacharidov nás ovsené vločky naplnia energiou, zvýšia duševný a fyzický výkon a kyselina pantoténová a vitamíny skupiny B, ktoré sa v nich nachádzajú, upokojujú nervový systém.

Účinné aj pri vonkajšom použití

Urobme si z ovsených vločiek zábal. Použime 2 polievkové lyžice zomletých ovsených vločiek, rovnaké množstvo teplej vody, trocha medu a jogurtu. Pridajme ešte roztopené bambucké maslo o veľkosti hrášku. Touto hmotou môžeme účinne liečiť suchú pleť s ekzémom. Ich vynikajúce protizápalové, antioxidačné zložky nám zase môžu pomôcť pri spomalení starnutia pleti.

Môžeme si z nich urobiť aj peeling na pokožku tváre. K zomletým ovseným vločkám v tomto prípade pridajme trocha medu a pár kvapiek citrónovej šťavy. Hotový „produkt” môžeme účinne aplikovať na mastnú pleť s vyrážkami.

Múka z ovsených vločiek

Ovsenú múku si môžeme urobiť aj sami v domácich podmienkach. Stačí, ak si ovsené vločky zomelieme napríklad na mlynčeku na kávu. Prečo je dobré, aby sme si urobili ovsenú múku? Jednak je rovnako zdravá ako ovsené vločky, ale aj preto, lebo jej využitie v kuchyni v tejto forme ponúka viac možností: môžeme ňou obaľovať, použiť na zahustenie, ale je výborná aj ako základná surovina pri príprave zákuskov. 

Stačí denne 10 dkg

V záujme zachovanie svojho zdravia stačí, ak denne skonzumujeme 10 dkg ovsa.

Odvolávky:

http://journals.lww.com/americantherapeutics/Abstract/2007/03000/Oat_derived___Glucan_Significantly_Improves_HDLC.15.aspx

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=54

http://www.medicalnewstoday.com/articles/270680.php

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu