Ak máte záhradu, tak viete, že chuť voňavej, zrelej paradajky naplnenej slnečným teplom je na nezaplatenie.
Pochádza z Peru, ale cielene ju začali pestovať v Mexiku. Objaviteľom Ameriky môžeme vďačiť za to, že sa dostala najprv do Španielska, Portugalska a následne sa rozšírila po európskom kontinente.
V paradajke sa nachádza množstvo vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov: obsah vitamínu C pomáha v posilňovaní imunitného systému, vysoký obsah vitamínu E zase pomáha v regenerácii a čistení našej pokožky. Toto červené ovocie má výborný účinok aj na naše trávenie, teda zohráva mimoriadne dôležitú úlohu aj pri detoxikácii čriev. Vysoký obsah karoténu a minerálnych látok ju robí obzvlášť hodnotnou: v hojnej miere obsahuje vápnik, draslík, sodík a horčík.
Paradajky sa nám oplatí konzumovať permanentne, keďže prostredníctvom krv očisťujúceho účinku napomáhajú predchádzať artérioskleróze (vápenateniu ciev), taktiež majú u mužov pozitívny vplyv aj na prostatu. Hoci výskumy ešte jednoznačne nepotvrdili jej liečivý vplyv na rakovinu, ale antioxidačný účinok paradajky je nepopierateľný, takže ju smelo konzumujme, pokiaľ chceme zdravý organizmus bez toxických látok. Dohliadajme však na to, aby sme ju deťom dávali prvýkrát vo veku viac než 10 mesiacov bez šupky.