Existuje nespočetné množstvo druhov a tvarov hrášku. Poznáme hrášok drobný, okrúhly alebo oválny, tmavý alebo svetlý. Všetky však majú čosi spoločné: kto má citlivý žalúdok a nemôže z dôvodu trávenia konzumovať strukoviny, zelený hrášok, predovšetkým v surovom stave, pokojne môže zaradiť na svoj jedálny lístok!
Hrášok pozostáva zo 78 percent z vody, ďalej obsahuje 5,5 percent cukru, ďalších 5 percent tvorí vláknina, bielkoviny a uhľohydráty. Hojné zastúpenie v jeho zložení má aj kalcium, draslík, fosfor, železo, zinok, magnézium, mangán, meď i selén. Zvláštnu pozornosť si zaslúži obsah vitamínov, oplýva predsa celou stupnicou, od vitamínov A-,B1-,B2-,B3-,B5-,B6-,C-,E-,K- až po vitamíny skupiny J-. A nemožno opomenúť ani aminokyseliny, v hrášku totiž nájdeme kyselinu asparágovú, glutamín, alanín, arginín, cystín, glycín, izoleucín, leucín, lyzín, prolín, serín, tyrozín, treonín, tryptofán a valín (zreťazené aminokyseliny).
Vhodný aj pri chudnutí
Aminokyseliny v hrášku v spolupráci s vitamínom B6- zlepšujú krvný obeh a pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Hrášok aj vďaka vysokému podielu farbiva, chlorofylu, podporuje tvorbu červených krviniek a posilňuje imunitu. Jeho konzumácia chráni i pokožku, zásluhou hrášku sa rýchlejšie hoja povrchové zranenia a odreniny. Priaznivcom diét ho vyslovene odporúčame. Bielkoviny a uhľohydráty nachádzajúce sa v hrášku organizmus odbúrava postupne, preto prináša dlhodobý pocit energie, disponuje však aj miernym preháňacím účinkom. Čo je pri diétach jeho najväčším prínosom? Jeho vysoký podiel vody, ktorý je zodpovedný za dlhotrvajúci pocit nasýtenia!