Kôra bazy prispieva k očiste čriev a čistí obličky, výhonky sú silným preháňadlom, bazový čaj uvarený z jarných kvetov, alebo sirup z bazy, majú močopudné a detoxikačné účinky, a tiež stimulujú činnosť imunitného systému. Listy môžu zmierniť bolesť zubov, liečia rany a podporujú potenie. A toto zďaleka nie sú všetky zdraviu prospešné vlastnosti bazy.
Je lacná, ľahko dostupná a môžeme použiť takmer všetky jej časti, dokonca aj pôžitok z pitia nápojov z bazy je vynikajúci. Tomu vďačí aj svojmu neoblomnému úspechu, a jej zdraviu prospešné vlastnosti sú v podstate iba čerešničkou na torte. Na jar nás zaujímajú predovšetkým jej kvety, pretože z voňavého okvetia si môžeme urobiť naozaj chutný a zdravý čaj alebo sirup.
Bazový čaj je obľúbený u mnohých z nás a môžeme ho použiť na liečbu rôznych ochorení. Jej vlákniny napravia trávenie, vďaka močopudnému účinku prečistí obličky, zlepšuje krvný obeh, podporuje prirodzené detoxikačné procesy organizmu a prispieva k odstráneniu črevných parazitov. Ak sme prechladli, denne vypime štyri – päť pohárov bazového čaju, lebo tlmí kašeľ, riedi hlieny, výborne podporuje potenie, vďaka čomu môže účinne znížiť teplotu. Nie náhodou sa považuje za najúčinnejší čaj proti prechladnutiu, ale v takomto množstve ho pime nanajvýš po dobu piatich dní, potom dávku znížme ne dva – tri poháre, ktoré sa odporúčajú aj preventívne.
Pomocou antioxidačných flavonoidov, ktoré sa v baze nachádzajú, a vitamínu C, ktoré posilňujú imunitný systém, sa staneme odolnejšími voči patogénom. Bazový čaj funguje dokonale aj v prípade nádchy: denne pomaly vypime dva poháre, alebo ho používajme na inhaláciu, lebo dokáže rýchlo vyčistiť dýchacie cesty, uvoľniť upchatý nos a liečiť bolesť hrdla.
Síce sama o sebe baza nemá vplyv na zníženie telesnej hmotnosti, avšak pri jej konzumácii počas diéty, chudnutia, urýchli úbytok hmotnosti. K tomu je potrebné, aby sme počas jedného mesiaca pili bazu ráno aj poobede. Nech už bazu použijeme vnútorne za akýmkoľvek účelom, majme na pamäti, že bazový čaj má silný močopudný účinok, preto sa mu večer pred spaním radšej vyhýbajme. Nesklameme sa v nej ani v prípade, že ju použijeme ako pleťovú vodu, nakoľko zmierňuje podráždenie pokožky a príznaky ekzému, urýchli hojenie menších poranení a zápalu očí, pomáha odstrániť celulitídu.
Bazový čaj obstojí aj ako zábal. Zmierňuje reumatické a iné bolesti kĺbov, a v prípade aplikácie na hrudník zmierni príznaky zápalov dýchacích ciest.
Do pohára vložme jeden stredne veľký kvet bazy a zalejme vriacou vodou. Prikryme na 5 minút, potom preceďme a vypime ho ešte kým je teplý. Chuť čaju je sladkastá, ale pokojne do neho pridajme lyžičku medu, prípadne stéviu, či citrón a mätu.
Možno je to čudné, ale okrem inhalácie a liečby kožných problémov, ho v podstate môžeme použiť na tie isté problémy ako bazový čaj. Navyše, nakoľko k príprave sirupu z bazy nie je nevyhnutne potrebné požiť horúcu vodu, jej vysoký obsah vitamínu C ostane takmer úplne zachovaný, preto jej účinky proti prechladnutiu môžu byť ešte silnejšie. Kvôli vysokému obsahu cukru sa počas chudnutia neodporúča, avšak pocit hladu zmierni už aj jeden pohárik.
Pätnásť čerstvo nazbieraných listov bazy dôkladne umyme, oberme zvyšky stoniek aj sfarbené a vysušené kvety a vložme ich do päť litrovej zaváraninovej fľaše. Poukladajme naň jeden na plátky nakrájaný citrón, potom polejme jednou veľkou lyžicou medu a približne 50 dkg cukru. Môžeme použiť aj stéviu alebo xilitol, z nich však použime primerane menej. Celé zalejme 4-4,5 litrami prevarenej, ale už vychladenej vody, potom fľašu uzavrime. Samozrejme môžeme dochutiť podľa vlastného gusta. Dobrou voľbou je mäta a zázvor, ale pokojne môžeme vyskúšať aj iné bylinky a zelené korenie. Počas troch dní uchovávajme na tmavom mieste, občas premiešajme. Keď je sirup hotový, preceďme ho, rozlejme do fliaš a uschovávajme v chladničke.
Upozornenie!
Okrem jedlej bazy čiernej existuje aj takzvaná baza chamzdová, ľudovým názvom baza zemská, ktorá je jedovatá. Rozoznáme ju podľa toho, že jej stonka nie je drevitá, narastie najviac do výšky 1,5 metra, na vzpriamených konároch kú kvety s červenými peľnicami. V kvete jedlej bazy nie je červená farba, jej konáre sú nahnuté smerom k zemi a rastie aj do výšky vyše troch metrov.