head

Výskum mozgu pokročil | Aj v staršom veku sa vytvárajú nové neuróny

Aj v dospelom mozgu sa vytvárajú nové neuróny
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

V oblasti výskumu mozgu nastal dôležitý prelom. Vedcom sa podarilo prvýkrát dokázať skutočnosť, že aj mozog zdravých starších ľudí dokáže vytvárať rovnaký počet nových neurónov, ako mozog mladých. Tento objav môže zohrávať dôležitú úlohu aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, uviedla tlačová agentúra MTI.

Medzi odborníkmi dlhý čas pretrvávajú protichodné názory o tom, či mozog dospelých ľudí dokáže vytvárať nové neuróny. Mnohé predchádzajúce výskumy mozgu preukázali, že sa v mozgu dospelého človeka už nevytvárajú  nové neuróny, avšak vedci Columbijskej univerzity v New Yorku majú úplne odlišný názor. Ich odborná štúdia v súvislosti s výskumom mozgu bola publikovaná vo vedeckom časopise Cell Stem Cell.

Nie je rozdiel

Maura Boldrini, univerzitná profesorka neurobiológie, vedúca autorka štúdie a jej spolupracovníci, sa domnievajú, že ich objav môže naznačovať, že aj v pokročilom veku si mnoho starších mužov a žien dokáže zachovať kognitívne funkcie a cítiť sa emocionálne zdravšie, ako sa predtým predpokladalo. "Zistili sme, že starší ľudia majú rovnakú schopnosť vytvárať tisíce nových neurónov v hipokampe, ako mladí ľudia. Dokázali sme tiež, že objem hipokampu, nachádzajúceho sa v dolnej časti temporálneho laloku mozgu, ktorý sa podieľa na kognitívnych a emocionálnych procesoch, je rovnaký v každom veku. Súčasne u starších ľudí dochádza k zníženiu počtu krvných doštičiek a nové neuróny majú zníženú schopnosť budovať vzťahy"- uviedla profesorka Boldrini pre vedecký spravodajský portál EurekAlert. (Hipokampus sa nachádza vo vnútri stredného spánkového laloku a zohráva dôležitú úlohu vo fungovaní pamäte).

Skúmali mozgy zosnulých

Americkí vedci skúmali hipokampus u 28 náhle zosnulých ľudí vo veku 14 až 79 rokov, všetci boli pred smrťou zdraví. Stalo sa tak vôbec prvýkrát, kedy vedci skúmali novo vytvorené neuróny a vaskularitu ľudského hipokampu, hneď po smrti. Odborníci zistili, že zosnulí netrpeli demenciou, ani depresiou a neužívali antidepresíva, ktoré podľa ich predchádzajúcej štúdie môžu mať vplyv na produkciu nových mozgových neurónov.
U hlodavcov a cicavcov sa pribúdajúcim vekom znižuje schopnosť produkovať nové neuróny v hipokampe. "Objavili sme rovnaký počet čiastočne vyvinutých nervových buniek a tisíce vyspelých neurónov"- uvádza sa v štúdii. Zároveň v prípade starších pacientov sa vyvíja menej nových mozgových ciev a majú menej progenitorových buniek a nervových kmeňových buniek. Podľa Maury Boldrini môže znížený vzťah medzi nimi a neurónmi v hipokampe za klesajúcu kognitívnu a emocionálnu flexibilitu v staršom veku.

- spravodajský zdroj MTI -

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu