Vyzerá to tak, že nová revolučná metóda prinesie konečne prelom v liečbe rakoviny. Vedci robia pokusy s takými nanorobotmi na báze DNA, ktoré uzavrú zásobovanie rakovinových buniek krvou, čím vyvolajú nádorovú nekrózu.
Podľa štúdie, publikovanej v časopise Nature Biotechnology, po trojdňovom liečení nanorobotmi na báze DNA, sa podarilo úplne uzavrieť zásobovanie nádorov krvou, avšak zatiaľ túto metódu testovali len na myšiach a trpasličích prasatách. Podstatou celého je, že sa intravenózne podané nanoroboty dostanú k nádoru bez prekážok, následne do ciev pripojených k nádoru dodajú enzým zvaný trombín, ktorý napomáha zrážanlivosti krvi, vyvolajú umelú trombózu, čím zahubia nádorové bunky. Liečba nepoškodzuje zdravé tkanivá, nakoľko nanoroboty pomocou aptaméru DNA rozpoznajú tú bielkovinu, ktorá sa produkuje len na nádorových bunkách, takto sa nezamerajú na zdravé vunky.
Nanoroboty sú - zjednodušene - také roboty mikroskopicých rozmerov, ktoré sa v organizme riadene dostanú do cieľa, a poskytujú novú, revolučnú pomoc pri liečbe takých vážnych ochorení, ako je rakovina. Majú nespočetné množstvo možností aplikácie v medicíne, vrátane obnovenia poškodených tkanív, rozpúšťanie plakov v artériách, a snáď aj v blízkej budúcnosti stavbu náhradných orgánov. Nanoroboty sú z veľkej časti vo fáze výskumu a vývoja.