Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že približne 70 percent imunobuniek sa nachádza v črevnom systéme, a keďže probiotické baktérie produkujú aj imunitné látky, preto stav črevnej flóry priamo ovplyvňuje činnosť imunitného systému. Nepretržitá náhrada probiotík je preto nevyhnutná, pokiaľ tomu tak nie je, obranyschopnosť nášho tela sa zhorší.
Úloha probiotík je kľúčovým faktorom, pretože blokujú priľnavosť tých patogénnych (škodlivých) baktérií, produkujúcich toxíny, k črevnej stene, ktoré oslabujú imunitný systém, čím vytvárajú určitý druh ochrannej bariéry. Okrem toho kvalitné probiotiká počas metabolizmu vytvárajú aj látky, ktoré poškodzujú schopnosť škodlivých patogénnych baktérií prežiť.
Užívanie antibiotík, ochorenia čriev, pravidelná konzumácia alkoholu, operácie tráviaceho traktu, strava s nízkym obsahom vláknin, to všetko sú faktory, následkom ktorých sa znižuje počet probiotických baktérií v črevnom systéme. V dôsledku toho sa naruší rovnováha črevnej flóry, náš imunitný systém oslabne, cítime sa unavení, nesvoji a budeme častejšie chorľaví.
Spočiatku len zlý pocit, únava, kožné problémy, zhoršujúca sa nálada a poruchy trávenia naznačujú, že máme nedostatok probiotických baktérií. Neprehliadnime tieto príznaky, pretože pri nedostatočnom doplnení probiotík sa aj náš stav ďalej zhoršuje. Mnoho ľudí sa sťažuje na bolesti brucha, nadúvanie, pálenie záhy, môže sa vyskytnúť aj zápcha, alebo hnačka.
Vzhľadom na to, že probiotické baktérie podporujú metabolické procesy, zúžitkovanie živín, zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe vitamínov K, B12 a B7, ďalej pri odbúravaní sacharidov, pri vstrebávaní vápnika, horčíka a železa, môžete predísť rôznym ochoreniam z dôvodu nedostatku niektorých látok.
Nedostatok železa môže spôsobiť vypadávanie vlasov, únavu a pocit chladu, končatiny sú neustále studené, zatiaľ čo nedostatok horčíka môže viesť k bolestiam hlavy, svalovým kŕčom, strate chuti do jedla, nespavosti a záchvatom paniky. Z dôvodu nedostatku vápnika sa objavia tráviace ťažkosti, nápadné sú polámané nechty, kazy zubov a neskôr krehkosť kostí.
Existuje niekoľko možností na doplnenie probiotík, napríklad pomocou vysoko kvalitných výživových doplnkov. Najlepšie je prijať najbežnejšie probiotické kmene do nášho organizmu, preto konzumujme také potraviny, ktoré obsahujú prírodné probiotiká, ako baktérie lactobacillus a bifidus, takými sú napríklad mliečne výrobky (zrelé syry, jogurty so živou kultúrou a kefír), kyslá kapusta, kvasené uhorky.
Nezabudnime: na to, aby probiotické baktérie mohli plne rozvinúť svoje priaznivé účinky, sú potrebné prebiotiká. Tieto špeciálne rastlinné vlákna - vrátane inulínu a laktózy, sú najdôležitejšou výživou prospešných črevných baktérií.