Veľmi rozšírené využitie v kozmetike aj v liečiteľstve majú esenciálne oleje. Bolesť hlavy, resp. tenzná bolesť sa prejavuje ako tupá bolesť hlavy, naproti tomu migréna sa prejavuje charakteristickou pulzujúcou bolesťou, ktorá sa v mnohých prípadoch zintenzívňuje pri najmenšom pohybe. Často je sprevádzaná citlivosťou na svetlo a neutíchajúcou nevoľnosťou. Dôvodom vzniku spomínaných ťažkosti môže byť okrem iného aj nevhodná strava, nesprávna životospráva, ale aj dehydratácia. Pomôcť Vám môže aj liečba prírodnou kozmetikou.
Prírodná kozmetika je v dnešnej dobe všeobecne uznávaná aj v kruhoch liečiteľstva. Obrovský výber produktov so širokým využitím ponúka niekoľko spoločností zameraných na kozmetiku, liečiteľstvo na prírodnej báze. Ponúkame Vám len niekoľko z nich, veď výber je veľký.
Bolesť hlavy sa dá úspešne zmierniť pomocou masáže. Pomôže nasledovný spôsob: zmiešajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja so základným olejom (môžete zvoliť napríklad olivový olej, kokosový olej, alebo bambucké maslo) a zmes jemne vmasírujte do spánkovej oblasti. Levanduľový esenciálny olej pomáha tiež pri nervovom napätí, alebo vyčerpaní. Používajte riedený olej, čistý eukalyptový olej totiž môže spôsobiť podráždenie pokožky.
Inhalovanie eukalyptovým olejom vzpruží, rozjasní myseľ a má vplyv na hladinu serotonínu – tzv. hormónu šťastia. Migréna totiž vzniká ako dôsledok poruchy rovnováhy hladiny serotonínu. Tento esenciálny olej má veľmi široké možnosti využitia aj vo Vašej domácnosti. Pozor, používanie eukalyptového oleja sa nedoporučuje ženám v období gravidity a osobám trpiacim na epilepsiu.
Podľa štúdie Journal of Korean Biological Nursing Science kombinácia olejov z levandule a bergamotu znižuje pocity úzkosti a zmierňuje depresiu. Bergamotový olej pomáha aj v prípadoch, ak máte výkyvy nálad hormonálneho pôvodu. Po použití bergamotového oleja v kontakte s pokožkou sa 12 hodín nezdržiavajte na priamom slnku, pretože olej môže vyvolať zvýšenú citlivosť na svetlo.