Vedieme sedavý spôsob života, nekonzumujeme dostatok vlákniny , pijeme veľmi málo tekutín, neustále sme v strese. To sú faktory, ktoré môžu spôsobiť zápchu. Dlhšie pretrvávajúca zápcha však môže so sebou prinášať mnoho komplikácií, niektoré z nich je možné liečiť iba chirurgickým zákrokom.
Vzhľadom na to, že proces trávenia a vyprázdňovanie je u každého človeka odlišný, je ťažké určiť, čo možno vlastne nazvať zápchou. Podľa všeobecnej mienky, kto sa nevyprázdňuje minimálne aspoň raz za tri dni, trpí zápchou. Toto však v tejto podobe nie je celkom pravda, veď ženy sú oveľa viac náchylnejšie na zápchu, rovnako aj osoby v pokročilom veku. Pokiaľ príčinou zápchy nie sú orgánové zmeny, alebo nejaké ochorenie, zápcha je výsledkom nesprávneho stravovania, takže pri liečbe problému sa oplatí v prvom rade premyslieť si spôsob stravovania.
Zistenie je príčin a spôsobu liečby je dôležité nielen z hľadiska predchádzania prípadným následkom, ale aj preto, lebo zápchu môže spôsobovať aj nejaké vážnejšie ochorenie. Zápchu môže spôsobiť cukrovka, znížená funkcia štítnej žľazy, nízka hladina draslíka v krvi, Parkinsonova choroba, problémy s pankreasom a nadobličkami. Zápcha môže byť aj výsledkom slabej funkcie čriev a syndrómu dráždivého čreva (IBS). Zápcha je však často aj výsledkom zúženia hrubého čreva, čo môže byť spôsobené nahromadením usadenín v črevách, ale vo vážnejších prípadoch ju môže spôsobovať aj rakovina hrubého čreva , alebo polypy na hrubom čreve. Síce zriedka, ale stáva sa, že zápcha je dôsledkom nejakej vrodenej chyby. Pri zisťovaní príčiny zápchy nemôžeme nechať bez povšimnutia ani mentálne príčiny, stres a depresiu.
Zápchu spôsobuje strava s nízkym obsahom vlákniny, s vysokým obsahom cukru, bielej múky a tukov, čo spomaľuje tráviaci proces, následkom čoho sa mení konzistencia stolice, vstrebáva sa z väčšie množstvo vody, ťažšie sa vyprázdňuje. Inhibítory amyláz- trypsínu, nachádzajúce sa v pšenici, teda aj v pšeničnej múke, môžu prispievať ku vzniku rôznych chronických zápalov (skleróza multiplex, astma, reumatoidná artritída) a môžu prispievať aj aj k zhoršeniu neceliatickej intolerancii na lepok, o čom sa zmieňuje aj článok v Medical Online.
Tvrdá stolica môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť vznik zlatej žily, avšak toto nie je jediný dôsledok zápchy. V prípade zápchy toxické látky uviaznu v črevnom systéme a vstrebávajú sa, namiesto toho, aby sme sa ich zbavili. Od silného tlačenia sa nám zvýši krvný tlak, konečník sa môže natrhnúť, čoho následkom môže aj byť krvácanie. Medzi komplikácie spôsobené zápchou patrí aj divertikulitída. Divertikul je vlastne útvar podobný vrecúšku, ktorý sa vytvára na stene hrubého čreva. V týchto malých vrecúškach sa môže zaseknúť stolica, čo môže viesť ku vzniku zápalov a infekcií.
Liečba zápchy pomocou preháňadiel je len prechodné riešenie, organizmus si totiž časom na lieky zvykne, dokonca, čoskoro ich bude potrebovať stále väčšie množstvo, aby sa spustilo vyprázdňovanie. Z tohto sa ľahko vyvinie aj závislosť na liekoch, takže vlastne aj preháňadlo sa pričiní o zhoršenie zápchy.
Nadôvažok následkom sústavnej zápchy sa môže narušiť rovnováha črevnej flóry, čo môže mať za následok vznik ďalších ochorení. Nemožno zabúdať ani na to, že sústavná hnačka môže viesť ku strate elektrolytov a k dehydratácii.
Pokiaľ zápchu zapríčinilo nezdravé stravivanie, nezdravá výživa, stravou podporujúcou trávenie a pohyb čriev je možné upraviť pravidelné vyprázdňovanie.
Najdôležitejšie je zvýšenie príjmu potravinových vláknin. K tomu sú najvhodnejšie celozrnné obilniny, čerstvé ovocie, napríklad figy, kiwi, mango, hrušky a banány, šupky zo semien skorocelu a sušené slivky, čo bolo aj vedecky dokázané. Vo výskume trvajúcom dva mesiace, za účasti 40 pacientov trpiacich zápchou, skúmali vedci University of Iowa Carver College of Medicine účinky sušených sliviek a šupiek zo semien skorocelu. Zistili, že slivky sú bezpečnejšie a sú účinnejším riešením v prípade miernej a stredne ťažkej zápchy, ako rovnako odporúčané psyllium. Štúdia bola zverejnená v odbornom časopise Alimentary Pharmacology & Therapeutics.
Pri prekonaní zápchy môžu pomôcť aj aloe vera, extra panenský olivový olej, olejnaté semená, strukoviny, ovsené vločky, pšeničné klíčky, chren a špargľa.
V jablku sa nachádza pektín, ktorý patrí do skupiny nestráviteľných uhľohydrátov, vďaka svojmu zmäkčujúcemu účinku je veľmi účinný proti tráviacim ťažkostiam a reguluje aj činnosť čriev. Pektín slúži ako potrava pre prospešné baktérie, nachádzajúce sa v hrubom čreve, je schopný účinne čistiť črevá, čím podpore zachovanie rovnováhy črevnej flóry.
Kapusta okrem toho, že svojím obsahom vitamínu C posilňuje imunitný systém, vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny urýchľuje trávenie, a čistí črevný systém, zabraňuje zápche a má aj močopudné účinky.
Podporujú normálne vyprázdňovanie, a tak môžu byť užitočné aj v prípade zápche. Probiotické baktérie dostaneme do organizmu najjednoduchšie pomocou probiotík. Tieto prospešné bakteriálne kmene sú stavebnou zložkou črevnej flóry, prispievajú k správnemu metabolizmu, k tvorbe tráviacich enzýmov, čím prispievajú aj k prevencii zápchy. Ich užívaním sa napraví aj rovnováha črevnej flóry, ktorú môžeme zosilniť aj užívaním prebiotík, ktoré slúžia ako výživa pre prebiotické baktérie.
Je dôležité, aby sme denne vypili minimálne osem pohárov vody, ktorú môžeme osladiť agátovým, alebo eukalyptovým medom, pretože tieto majú mierne laxatívne účinky. Nezabúdajme ani na to, že jednou z príčin zápchy môže byť aj životný štýl s minimálnym pohybom, preto môžeme pre svoje zdravie urobiť veľa, pokiaľ si svoje svaly precvičíme každý deň.
Väčšina ľudí nepotrebuje, aby sa so zápchou obrátili na lekára, ale pokiaľ sa zápcha neodstráni ani v priebehu dvoch týždňov, je vhodné vyhľadať odborníka.