Pri mnohých zdravotných stavoch je používanie preháňadiel nevyhnutné. Mnohí však považujú tieto prípravky za pomocníka pri chudnutí, čo môže ľahko viesť k závislosti. Preto by sme mali vedieť, čo sú riziká preháňadiel, a ako sa im vyhnúť.
Pri chronickej zápche je samozrejme užívanie preháňadiel odôvodnené, užívanie týchto liekov môže byť riešením aj na zlepšenie detoxikácie . Netreba však zabúdať na to, že organizmus si na preháňadlá pomerne ľahko zvykne, na celom svete zápasia s touto závislosťou desiatky miliónov ľudí. Spomedzi rizík preháňadiel je preto najdôležitejšie práve toto riziko. Preháňadlá môžu dokonca vyvolať mnohé iné zdravotné problémy, koniec koncov môžu zapríčiniť aj smrť.
Základnou príčinou zápchy je to, že sa spomalí peristaltika, a preto sa stolica (odpadové látky) pomalšie dostáva ku konečníku. Funkcia čriev a pravidelná stolica je u každého iná, ale pri chronickej zápche existuje súbor podmienok Sústava rímskych kritérií III., ktoré sa dajú aplikovať na každého. Ku chronickej zápche dochádza vtedy, pokiaľ sa v posledných troch mesiacoch prejavia z týchto symptómov viac než dva a pretrvávajú šesť mesiacov.
Minimálne 25% z vyprázdnení je hrudkovitých, alebo tvrdých.
Minimálne 25% z vyprázdnení spôsobuje ťažkosti.
Po minimálne po 25% vyprázdnení ostáva naďalej pocit potreby vyprázdnenia, čo znamená, že ostáva pocit neúplného vyprázdnenia.
Minimálne u 25% vyprázdnení cítime, že odchodu stolice niečo bráni.
Minimálne u 25% vyprázdnení odchádza stolica iba vonkajšou (manuálnou) pomocou.
Počet stolíc je menej než tri týždenne.
Ďalším kritériom je, že bez užívania preháňadiel je menšia šanca mäkkej stolice, čo vedie k užívaní liekov. Zápcha je charakteristická najmä u žien a u starších osôb, takže riziká preháňadiel sa týkajú v prvom rade ich.
Zápchu vyvolávajú zvyčajne také príčiny, ktoré sa dajú ľahko odstrániť. Najčastejšími príčinami sú nevhodná strava, v prvom rade strava chudobná na vlákninu, ale aj nedostatok pohybu a nedostatok tekutín. Riešenie je v týchto prípadoch jednoznačné: príjem potravín, ktoré sú bohaté na vlákniny, nerozpustné vo vode, ako napr. jačmeň, chia semienka,
kapustovitá zelenina, cibuľa, otruby, raž, slivky, maliny, uhorky, paradajky, fazuľa, alebo šupka zo semien skorocelu, ktoré môžu vo veľkej miere pomôcť pri riešení zápchy, ak k nim vypijeme aj 2-3 litre čistej, nesýtenej vody.
Situácia je však odlišná, pokiaľ zápchu vyvolá nejaké ochorenie. V takýchto prípadoch treba liečiť samotné ochorenie, užívanie preháňadiel je však dovtedy často nevyhnutné.
Závislosť od preháňadieľ sa zvyčajne nevytvára z vyššie uvedených dôvodov. Naopak, nemusí byť nevyhnutným, skôr úmyselným. Porucha obrazu tela - príjmu potravy môže byť odvodená práve z toho, keď chce byť niekto chudý, a márne dosiahol tento stav, naďalej bojuje s neexistujúcou nadváhou naďalej. V závislosti od miery a sprevádzajúcich mentálnych symptómov, to môže byť anorexia alebo bulímia. U oboch duševných ochoreniach je častá posadnutosť užívaním preháňadiel. Existuje ešte jedna životná situácia, ktorá môže vyvolať závislosť na preháňadlách, a tou je staroba, keď u mnohých pomáhajú pri vyprázdnení naozaj už len lieky.
Objasnime si ešte raz, že riziká preháňadiel sa prejavujú zväčša iba pri častom používaní, príležitostné užívanie zvyčajne nespôsobuje zdravotné problémy. Výnimkou je upchatie čriev a zápal čriev, kedy sa preháňadlá nesmú užívať.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že preháňadlo sa nesmie užívať viac ako štyri týždne,formou kúry, nakoľko pravidelné užívanie preháňadiel môže mať viacero škodlivých následkov. Zvyšuje riziko dehydratácie, môže vyvolať stavy nedostatku, znižuje účinnosť vstrebávania iných liekov, prispieva k narušeniu rovnováhy črevnej flóry. Následkom narušenia rovnováhy črevnej flóry sa oslabuje imunitný systém a zhoršuje sa trávenie. Preto pokiaľ užívame lieky (obzvlášť lieky na srdce a antikoncepciu) je v každom prípade potrebné konzultovať so svojím lekárom ohľadne užívania preháňadiel.
Závislosť na preháňadlách nie je vôbec hra, odvyknúť si od nich je skoro také ťažké, ako od cigariet, alebo od drog. Dalším rizikom je, že pri neustálom užívaní preháňadiel svalstvo čriev zlenivie, steny čriev sa roztiahnu a peristaltika, ktorá je potrebná na prepravu stolice sa spomalí. A toto sa rovná zápche, ktorá sa dá ďalej prekonať iba podnetmi vyvolanými pomocou preháňadiel. Črevná sústava si v podstate zvykne na to, že sa dokáže vyprázdňovať iba za pomoci liekov.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1743454/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20687617
http://www.romecriteria.org/assets/pdf/19_RomeIII_apA_885-898.pdf