head

Mrkva môže chrániť aj pred nádorovými ochoreniami

Mrkva je mimoriadne vzácna liečivá rastlina
Mrkva je mimoriadne vzácna liečivá rastlina
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Superpotraviny

Keď jar, tak mladá mrkva. Táto sladká, chrumkavá zelenina si nájde svoje uplatnenie nielen v kuchyni, ale má aj výborné liečivé vlastnosti. Prekvapilo vás to? Pritom sa v ľudovom liečiteľstve používa už dlho, preto je právom zaradená medzi superpotraviny pre ochranu zdravia, o ktorých nájdete mnoho zaujímavých článkoch na stránke DrNaturaSupergreens.

Alkalizuje, detoxikuje, vynikajúci čistí črevá, chráni oči, vzhľadom na vysoký obsah beta-karoténu sa mrkva považuje za mimoriadne cennú liečivú rastlinu. Účinne posilňuje imunitu, môže pomáhať aj pri predchádzaní vzniku nádorových ochorení. Nepredbiehajme však!

Mrkva, ako jedna zo zložiek, sa nachádza v mnohých obľúbených nápojoch, pretože jej chuť vynikajúco harmonizuje s iným ovocím a zeleninou. Ide o vynikajúci zdroj vitamínov, základnú zložku pokrmov, a kto konzumuje väčšie množstvo mrkvy, má údajne aj v noci ostrejší zrak. Toto, samozrejme, netreba brať vážne, hoci je pravdou, že z beta-karoténu, nachádzajúcom sa v mrkve, dokáže organizmus produkovať vitamín A, ktorý je pre dobrý zrak nevyhnutný. Okrem vitamínu A obsahuje mrkva aj mnoho iných zdravých zložiek, ako napr. Vitamín B, C, a vitamín K, vápnik, železo, draslík, fosfor, kyselinu listovú a zinok.   

 

 

Mrkva a jej prospešné účinky

Či už surová, alebo varená, mrkva chutí rovnako dobre, a na rozdiel od inej zeleniny si zachová väčšinu prospešných účinkov aj po tepelnej úprave. Ba čo viac, počas varenia sa beta-karotén, nachádzajúci sa v mrkve, stáva prístupnejším pre náš organizmus, takto sme schopní zúžitkovať hoci aj 50 % z neho. I napriek tomu, že obsahuje uhľohydráty, jej glykemický index je pomerne nízky, ina 39, čo znamená, že jej vplyv na hladinu cukru v krvi je minimálny, čo je vynikajúcou správou pre diaberikov a zástancov diét.

Zvýšenie rizika vzniku nádorových ochorení môže zapríčiniť nízky obsah beta-karoténu v krvi. Mrkva obsahuje vysoký podiel tejto významnej látky, preto jej konzumácia prispieva k prevencii vzniku rakoviny tým, že ovplyvňuje zvyšovanie počtu bielych krviniek a ich aktivity. Okrem toho svojim výrazným antioxidačným účinkom chráni pred škodlivými voľnými radikálmi, stimuluje totiž fungovanie detskej (týmusovej) žľazy.
Pokiaľ zaradíme do nášho jedálnička jednu mrkvu denne, môžeme výrazne prispieť aj k liečbe šeroslepoty.
Podľa jednej štúdie z roku 2011 môže výťažok z mrkvovej šťavy zahubiť leukemické bunky a zabrániť ich progresii.

Znižuje hladinu cholesterolu

Účinok znižujúci hladinu cholesterolu dokazujú mnohé výskumy, konzumácia už aj dvoch mrkiev denne môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi aj o 11 percent. No účinný je nielen žltý (oranžový) koreň mrkvy, ale aj jeho listy: pokiaľ trpíte vysokým krvným tlakom, umyte a osušte listy mrkvy a pripravte si z nich čaj, má totiž hypotenzívny účinok (znižuje krvný tlak).

Čistí črevá

Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny zohráva táto zelenina dôležitú úlohu aj pri detoxikácii nášho organizmu: zlepšuje trávenie, prečistí črevný trakt a pomáha vyplaviť nahromadené tekutiny z organizmu. Mrkva chráni ja naše črevá

Mrkva má priaznivé účinky aj na žalúdok, vďaka svojim alkalizačným vlastnostiam pomáha pri liečbe žalúdočných vredov.
Mrkva obsahuje pektín, ktorý slúži ako výživa pre prospešné baktérie, nachádzajúce sa v hrubom čreve, čím podporuje zároveň aj udržiavanie rovnováhy
črevnej flóry. Pektín vytvára na povrchu sliznice žalúdka tenký povlak, ktorý chráni pred dráždivými účinkami kyslých (kyselinových) jedál a nápojov, takže okrem liečby tráviacich porúch je možné mrkvu aplikovať aj v prípade iných ochorení, ako napr. reflux a žalúdočné vredy.

Prispieva k zdraviu pokožky

Obsah vitamínu C v mrkve pomáha pri tvorbe kolagénu, vďaka čomu sa pokožka stáva pružnejšou. Navyše, beta-karotén obsiahnutý v mrkve pomáha zhnednutiu pokožky pri slnení, chráni pokožku pred spálením, blokovaním voľných radikálov spomaľuje proces starnutia pokožky, zabraňuje vzniku vrások a pigmentových škvŕn.

Nadmerná konzumácia karotenoidov, pochádzajúcich z jednotlivých potravín má za následok žltkasté sfarbenie pokožky, tento účinok sa nazýva carotenodermia.

Zdroj:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/270191.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21864090%20
https://www.detoxikacia-organizmu.com
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu