Šípky sú širokospektrálna superpotravina, ich pravidelná konzumácia sa odporúča hlavne v ponurých, chladných mesiacoch. Môžeme si ich nazbierať hoci aj v rámci jedného výletu, alebo prechádzky v prírode.
Šípky sú všeobecne známe vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C, avšak vďaka látkam, ktoré obsahuje, má vynikajúce protizápalové a diuretické účinky, a obsah vlákniny podporuje trávenie. Hlavne na jeseň a v zimných mesiacoch je odporúčaná ich konzumácia, posilňujú imunitný systém, pomáhajú odstrániť príznaky prechladnutia a znižujú zápal.
V plodoch šípky (Rosa canina, resp. psia ruža) sa ukrývajú vitamíny A-, C-, B-, P- a K, ale známe sú hlavne pre svoj vysoký obsah vitamínu C. Je všeobecne známe že vďaka účinným antioxidančným látkam posilňuje imunitný systém, a vďaka vlastnostiam, ktoré ničia baktérie a vírusy vynikajúco poslúži počas chrípkového obdobia. Táto superpotravina zatočí aj s úhlavným nepriateľom žien - prechladnutím zospodu, nakoľko má vysoký obsah vitamínov a minerálov, šípky je možné použiť pri prechladnutí a problémov s mechúrom.
Obsah vitamínu C majú šípky 50-násobne vyšší, než citróny, ale obsahujú aj antioxidanty vo veľkom množstve. Dosiahnime, aby sa šípky stali našou každodennou súčasťou, pime čaj zo šípok, alebo oživme naše pokrmy s práškom zo šípok. Nech už je reč o kokteiloch, smoothie, šípky svojou sladko-kyslou chuťou prepožičajú všetkému jedinečnú príchuť.
Plody divokej ruže šípovej môžu byť prírodným liekom pri rôznych črevných problémoch. Ich vysoký obsah vláknin pomáha pri trávení, čím zabraňuje nadváhe, sú účinné ako prevencia proti zápche, ako aj znižujú riziko vzniku krčových žíl a hemoroidov. Konzumácia vlákniny, obsiahnutej v strave, zabraňuje nárastu hladiny cukru v krvi po jedle, čo je veľmi dôležité hlavne u tých, ktorí trpia cukrovkou. Vlákniny v šípkach podniecujú prechod živín črevom, znižujú vznik toxických látok. Šípky sú vynikajúcim zdrojom lykopénu, ktorý je rovnako vynikajúcim antioxidantom.
Nakoľko šípky obsahujú aj vitamín K, prispievajú aj k tvorbe kostí. Tento vitamín usmerňuje metabolizmus draslíka, pomáha vstrebávaniu tejto minerálnej látky do kostnej hmoty, čím zabraňuje vzniku osteoporózy. Navyše je v tuku rozpustný vitamín K nevyhnutný pri zrážanlivosti krvi, zohráva svoju úlohu pri detoxikácii pečene, prispieva ku zdraviu cievnej sústavy, a okrem iného je účinný aj v boji proti nádorovým ochoreniam a demencii.
Šípky sa používajú nielen v ľudovom liečiteľstve, ale aj kozmetický priemysel s radosťou siaha po tejto superpotravine. Šípkový olej je účinný proti mnohým kožným problémom. Zosvetľuje jazvy, obnovuje (regeneruje) popálenú pokožku, zabraňuje vzniku striám a je vynikajúci aj na zmiernenie viditeľných vrások. Veľmi často je pridávaná do anti aging prípravkov a prípravkov na zmiernenie hyperpigmentácie.
V ľudovom liečiteľstva sa šípky používajú proti zápalom a bolestiam kĺbov, za svoje pozitívne účinky vďačia polyfenolom a antokyánom, ktoré olej zo šípok obsahuje a ktoré zmierňujú aj zápal.
Šípkový olej aplikovaný lokálne spôsobuje vedľajšie účinky veľmi zriedkavo, hoci v ojedinelých prípadoch nie je vylúčená alergická reakcia. Príznaky spomínanej alergickej reakcie môžu byť mierne, ale aj vážnejšie, vrátane nasledovných:
V záujme zníženia rizika alergickej reakcie uskutočnime radšej test na pokožke. Pokiaľ spozorujeme podráždenie, potreté miesto dôkladne opláchnime a olej nepoužívajme znova.
Olej z divokej ruže sa často používa aj v oblasti aromaterapie. Vdýchnutie oleja znižuje systolický tlak (vysoký), zvyšuje hladinu kyslíka v krvi, resp. má upokojujúce účinky.
Šípky obsahujú vo veľkom množstve aj pektín, ktorý zabraňuje vstrebávaniu značného množstva cholesterolu a tuku.
Zdroj:
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ru%C5%BEa_%C5%A1%C3%ADpov%C3%A1
https://www.healthline.com/health/rosehip-oil-benefits