Mnoho superpotravín je bohatých na vitamíny, konzumáciou brokolice môžeme dodať organizmu najskôr dennú potrebu vitamínu C a vitamínu K. Táto zelenina je ale omnoho viac, ako prvotriedny zdroj vitamínov. Starí rimania, ktorí brokolicu pestovali, o tom vedeli svoje veľmi dobre.
Brokolica, patriaca do čeľade kapustovitých, obsahuje pozoruhodné množstvo vitamínov B a beta-karoténu, ktorý je provitamínom vitamínu A. Je vynikajúcim zdrojom vápnika, draslíka a železa, má vysoký obsah vláknin, a skladiskom rôznych antioxidantov. Vedci práve antioxidantmi vysvetľujú zdravie chrániace a zdravie zlepšujúce vlastnosti jednotlivých zelenín: znižujú cholesterol, vysoký krvný tlak, ako aj chránia cievy a posilňujú imunitný systém.
Glukozinuláty, ktoré kapustovitá zelenina obsahuje, a ktoré dodávajú rastlinám horkastú a pikantnú chuť, sa v organizme rozložia na biologicky aktívne antimikrobiálne, protirakovinové a zápal potlačujúce zlúčeniny. Práve vďaka vymenovaným vlastnostiam je brokolica vynikajúca ako prevencia proti rakovine. Brokolica posilňuje imunitný systém, zabraňuje zvýšenej činnosti štítnej žľazy, bojuje so zápalmi, upravuje krvný obeh a spomaľuje starnutie buniek. Je bohatá na apigenín, preto má pozitívny vplyv na činnosť pankreasu. Bioaktívne zlúčeniny, ktoré obsahuje, znižujú hladinu cukru v krvi, jej bohatá konzumácia znižuje bolesti kĺbov, zároveň pomáha predchádzať výskytu artritídy a opotrebeniu kostí. Zo štúdií Univerzity Johna Hopkinsa vyplýva, že brokolica znásobuje účinok NRF2 enzýmu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia pľúc. Jedna z jej zložiek, sulforafan, ktorý zvyšuje hladinu NRF2, týmto podporuje ničenie patogénnych baktérií makrofágmi.
Ako každá superzelenina vo všeobecnosti, aj brokolica je vynikajúcim detoxikantom a alkalizátorom, a nakoľko zabraňuje rozmnožovaniu baktérie Helicobacter pylori, jej koznumáciou sa môžeme vyhnúť aj vytvoreniu žalúdočných vredov. Vďaka obsahu vlákniny táto zelenina podporuje rozmnožovanie prospešných, probiotických baktérií, čím napomáha udržiavať zdravie črevnej flóry. Nakoľko 80% imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, črevná flóra priamo ovplyvňuje fungovanie imunitného systému. Brokolica zohráva dôležitú úlohu pri predchádzaní a prekonaní ochorení.