V súvislosti so superzeleninou nemusíme myslieť hneď na nezaplatiteľnú zeleninu pochádzajúcu z ďalekých krajín, svojmu názvu vďačia svojim vlastnostiam, priaznivým pre zdravie. Ktoré sú najúčinnejšie?
Zaradením superzeleniny do nášho jedálnička sa ľahko dostaneme k živinám nepostrádateľným pre normálny chod nášho organizmu a to z prirodzených zdrojov. Vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny prispievajú k očiste črevného systému, v značnej miere obsahujú vitamíny, stopové prvky, preto nás superzelenina napĺňa energiou, zbavia letargie, únavy, zlepšujú pamäť, výdrž, skrášľujú pleť a vlasy. Väčšina z nich navyše pôsobí alkalizujúco a detoxikuje. Keďže sú plné antioxidantov, podporujú obnovu buniek, a pôsobia proti voľným radikálom, ktoré ich poškodzujú. Superzelenina zohráva významnú úlohu v náprave rovnováhy črevnej flóry, čím výrazne podporujú imunitný systém.
Ako sme to už vyššie uvádzali, nejde o zriedkavé druhy zeleniny, a pomenovanie superzelenina získali kvôli svojmu bohatému obsahu živín, ako aj preto, že ich konzumáciou sa môžeme vyhnúť srdcovo-cievnym ochoreniam, tráviacim poruchám, alebo zmenám vyplývajúcim z nedostatku živín. Vynikajúcimi superzeleninami sú brokolica, cvikla, špenát, petržlen, cesnak, kapusta, zeler, ďalej paradajka a paprika. Kapusta znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, jej vláknina čistí tráviaci systém, navyše alkalizuje a znižuje vysoký krvný tlak. Cvikla pôsobí ako superzelenina detoxikačne, podporuje funkciu pečene, je vynikajúcim prostriedkom proti chudokrvnosti a alkalizuje. Brokolica obsahuje v značnej miere vitamíny skupiny B a beta-karotén, ktorý chráni zdravie očí, spomaľuje proces starnutia, zabraňuje rozmnožovaniu baktérie Helicobacter pylori a vzniku žalúdočného vredu. Petržlen je vynikajúcim prostriedkom proti infekciám. Vzhľadom na svoj obsah chlorofylu sa zúčastňuje na ničení baktérií a húb, pomáha predchádzať infekciám močových ciest, vzniku obličkových kameňov a pôsobí preventívne aj proti poruchám trávenia. Mrkva opatruje a ochraňuje pokožky pred škodlivým UV-žiarením, pomáha predchádzať krvácaniu do mozgu, lieči reflux a zápchu, chráni oči, skrášľuje vlasy a nechty a účinne čistí črevo.
Každý strúčik cesnaku je liekom, posilňuje imunitu, a je antioxidantom, jeho pomocou možno liečiť zápaly, ako aj vírusové, hubové a bakteriálne ochorenia, medzi nimii aj prechladnutie a chrípku. Paradajka je bohatá na lykopén, ktorý posilňuje imunitný systém, účinne pomáha predchádzať rôznym kardio-vaskulárnym chorobám, chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva a pankreasu. Špenát je vysoko hodnotný detoxikant, stimuluje látkovú výmenu, a vďaka svojmu obsahu vitamínu B pomáha udržiavať optimálny proces metabolizmu bielkovín, sacharidov a tukov. Vzhľadom na svoje alkalizujúce účinky znižuje riziko hubových ochorení a pôsobí proti depresii.