Kapusta obyčajná (kapusta kučeravá) mimoriadne účinne posilňuje imunitný systém, ak ju konzumujeme pravidelne, pomáha schudnúť, skrášľuje pokožku, zlepšuje duševný výkon, dokonca zlepšuje aj zrak. Je skutočnou superpotravinou, jej obsah vitamínov patrí medzi najvyššie spomedzi všetkej zeleniny.
Zdraviu prospešné vlastnosti kapusty obyčajnej (alebo kapusty kučeravej) vynikajú aj medzi ostatnými superpotravinami. Je mimoriadne mnohostranná a účinná liečivá rastlina, jej pravidelnou konzumáciou si môžeme zabezpečiť dobrú fyzickú aj psychickú kondíciu. Svoje blahodarné účinky vyvíja nielen v surovom stave, ale aj vo forme sušeného prášku, preto nám je kapusta obyčajná k dispozícii po celý rok.
Ak je reč o vitamínoch, len málo takých rastlín existuje, ktoré obsahom vitamínov prevyšujú kapustu obyčajnú. Iba 100 gramov kapusty dokáže pre organizmus zabezpečiť väčšiu časť dennej potrebnej dávky vitamínov pre organizmus. Vitamínu K obsahuje takmer desaťnásobok dennej potreby, aj potrebu vitamínov A a K môžeme konzumáciou kapusty obyčajnej takmer v plnej miere zabezpečiť. Obsahuje viac karotenoidov ako mrkva, okrem toho je však aj vynikajúcim zdrojom medi, mangánu, vápnika, draslíka, vitamínov B2 a B6 a kyseliny listovej. Obsahuje všetky životne dôležité esenciálne aminokyseliny (tieto si organizmus nevie sám vyprodukovať), a jej ďalšou prednosťou je, že omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsahuje v ľahko stráviteľnej forme.
Kapusta obyčajná účinne posilňuje imunitný systém, za čo vďačí predovšetkým svojim ľahko dostupným antioxidantom, vitamínu C, karotenoidom, vitamínom A a E. Antioxidanty eliminujú premnožené voľné radikály, ktoré oslabujú imunitný systém, zvyšujú riziko vzniku rakoviny, srdcovo – cievnych ochorení a zápalov, pošpodzujú DNA čím urýchľujú starnutie buniek, a tým aj pokožky. Navyše účinné látky kapusty obyčajnej prispievajú k posilneniu obranyschopnosti organizmu aj podporením aktivity buniek imunitného systému a podporou ich tvorby. Jej protirakovinové účinnky posilňuje aj sulfur (síra), výskumy potvrdzujú, že tento chemický prvok je mimoriadne účinný najmä v rakovine prsníkov a vaječníkov.
Kapusta je veľmi bohatá na vlákninu, vďaka čomu sa konzumáciou kapusty zlepší naše trávenie, a rýchlejšie sa zbavíme aj toxických látok. Vláknina totiž vyčistí z hrubého čreva nahromadené usadiny a škodlivé látky – čo je základom účinnej očisty čreva a detoxikácie, cez očistené steny čriev sa zase znormalizuje vstrebávanie živín. Rovnako dôležité je aj to, že vylúčením toxických látok sa môže rýchlejšie navrátiť aj rovnováha črevnej flóry v hrubom čreve. Základnou stavebnou zložkou črevnej flóry sú probiotické (dobré) baktérie, ktoré sa živia vlákninou. Ich správnemu množeniu z časti bránia práve nahromadené usadeniny a toxíny, pričom množstvo zlých baktérií narastá, čo vedie k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, a tým sa negatívne ovplyvní aj činnosť imunitného systému. Vláknina však okrem toho zohráva dôležitú úlohu aj pri ochrane ciev, pretože prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi, a tým aj k prevencii zúženia ciev a vzniku iných srdcovo – cievnych ochorení (mŕtvica, krvácanie do mozgu).
Kapusta obyčajná podporuje nielen trávenie, ale zároveň normalizuje aj vyprázdňovanie a podporuje metabolizmus tukov. Práve vďaka tomu nám môže byť nápomocná aj pri dosiahnutí vytúženého plochého brucha. Nezabúdajme: ploché brucho má svoje pozitíva aj z estetického dôvodu, avšak omnoho dôležitejšie je, že na bruchu usadený tuk (či už pred brušným svalom, pod kožou, alebo za brušným svalom, čo je neviditeľné) mnohonásobne zvyšuje riziko vzniku niektorých ochorení, medzi nimi aj cukrovky a srdcovo – cievnych chorôb. Preto sa snažme o odstránenie brušného tuku, v čom nám môže pomôcť kapusta obyčajná.
Okrem vyššie uvedého, kapusta obyčajná má mnoho ďalších blahodarných účinkov. Jej častou konzumáciou odoženieme únavu a bolesť hlavy, zlepšíme si zrak, vyhneme sa zápalom. Účinne sa používa pri liečbe cukrovky, podporuje činnosť mozgu, zlepšuje pamäť, zmierňuje príznaky astmy, chráni zdravie kostí, zubov a pokožky.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/annotation_euk/Brassica_oleracea/100/