head

Pšeničné klíčky upokojujú nervový systém

Možno to nie je známe, ale zdravie chrániace účinné látky pšenice sa sústreďujú v klíčkoch
Možno to nie je známe, ale zdravie chrániace účinné látky pšenice sa sústreďujú v klíčkoch
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Supergreens

Vo veľkej miere obsahujú antioxidanty, vitamíny, rôzne minerálne látky, vlákniny a bielkoviny, preto môžeme pšeničné klíčky zaradiť medzi superpotraviny. Hovoríme o skutočnej živinovej bombe, ktorá je navyše pre každého ľahko dostupná, veď klíčenie pšeničných semien môžeme ľahko realizovať aj doma.

Je možno menej známe, že zdraviu prospešné účinné látky pšenice sa koncentrujú v klíčkoch, preto pokiaľ konzumujeme iba bielu múku, k týmto blahodarným zložkám nedostaneme, alebo sa dostaneme vo veľmi malom množstve. Pokiaľ netrpíme intoleranciou na lepok, mali by sme pšeničné klíčky zaradiť do svojho denného jedálneho lístka, pretože výbore posilňujú imunitný systém, chránia srdce a detoxikujú. Klíčky si môžeme ľahko vypestovať aj doma a môžu vynikajúco poslúžiť proti sezónnym ochoreniam

 

 

Zdraviu prospešné zložky

Spomínané klíčky obsahujú značné množstvo vitamínov a minerálnych látok, sú bohaté na bielkoviny, vlákniny a antioxidanty. Kvôli mnohostrannosti a množstvu ich prospešných zložiek môžeme tieto klíčky právom zaradiť medzi superpotraviny. Za svoje najdôležitejšie zdraviu prospešné vlastnosti vďačia predovšetkým svojim antioxidantom . Tieto sú totiž schopné neutralizovať prebytočné voľné radikály, ktoré poškodzujú DNA, značne zvyšujú riziko vzniku zápalov, chorôb obehovej sústavy, nádorových ochorení a urýchľujú procesy starnutia. K ich schopnosti chrániť srdce prispieva vysoký obsah železa a draslíka, ale aj to, že pšeničné klíčky znižujú hladinu zlého (LDL) cholesterolu, a na druhej strane hladinu dobrého HDL cholesterolu zvyšujú. Rovnako regulujú krvný obeh a krvný tlak a pomáhajú zachovať pružnosť cievnych stien. Výborne posilňujú imunitu, za čo vďačia vysokému obsahu chlorofylu, selénu, omega-3 mastných kyselín, vitamínov skupiny E, D a A a kyseliny listovej. Zložky pšeničných klíčkov dokážu zabojovať aj proti škodlivým baktériám a vďaka obsahu kyseliny listovej sú pre ženy v období gravidity obzvlášť odporúčané, nakoľko prispievajú k prevencii vzniku vrodených vád plodu.

Zlepšujú trávenie

Nakoľko pšeničné klíčky zlepšujú metabolizmus a podporujú zúžitkovanie živín, ich pravidelnou konzumáciou si môžeme udržať aj zvýšenú hladinu energie. Navyše sa na tieto mnohostranne využiteľné klíčky môžeme spoľahnúť aj pri prevencii pred tráviacimi poruchami. Ich ďalšou prednosťou je, že podporujú činnosť pečene a ich vlákniny zase prispievajú k odstráneniu toxických látok z hrubého čreva a k odstráneniu zápchy. Vďaka týmto vlastnostiam sú tieto klíčky účinným detoxikantom. Môžu poslúžiť aj pri regulácii hladiny cukru v krvi, preto ich môžu smelo konzumovať aj diabetici – pod dohľadom lekára.

Upokojujú nervový systém

Vplyvom pšeničných klíčkov sa zmierňuje stres, upokojí sa nervová sústava, dokonca sa zmiernia aj svalové kŕče. Vynikajúco dodávajú energiu, môžu osvižiť po fyzickej aj psychickej stránke. Toto všetko prispieva k tomu, aby sa uvoľnilo napätie, a aby sme mohli svet zase vidieť pozitívne.

Ako sa k nim môžeme dostať? Pšeničné klíčky si možno vypestovať aj doma

Najjednoduchším spôsobom je zaobstarať si ich v obchode, jednoducho kúpiť, ale klíčenie pšeničných semien môžeme ľahko realizovať aj doma. Bio pšeničné zrná na niekoľko hodín namočme vo vode, potom ich umiestnime do sklenenej misy, zalejme vodou a prikryme gázou. Raz denne ich polejme, ale dávajme pozor na to, aby zrná nestáli vo vode. Pokiaľ ich budeme pestovať na svetlom mieste, klíčky budeme môcť oberať už v priebehu jedného týždňa. Denne konzumujme približne 50 gramov umytých klíčkov. Najlepšie je, ak si ich pridáme do šalátu, alebo jogurtu. Pozbierané klíčky môžeme v chladničke skladovať niekoľko dní. Po vysušení ich môžeme zomlieť, takto ich možno pridať aj do musli a omáčok. Dajme si však pozor na to, že pšeničné klíčky obsahujú lepok, preto môžu u precitlivených spôsobiť nepríjemné zdravotné príznaky.

Zdroje:
http://ajcn.nutrition.org/content/77/6/1385.full.pdf+html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12400879
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3507301/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1952203/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886277/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585760

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu