Veľa počuť o tom, aké je dôležité, aby bola v organizme rovnováha medzi kyslými a zásaditými zložkami, aby nedošlo k prekysleniu organizmu. Čo sa stane, ak sa táto rovnováha naruší?
Ak pri zrýchlenom životnom štýle nedbáte dostatočne na stravovanie, ak vaše raňajky pozostávajú iba z kávy a cigarety a namiesto obeda vám žalúdok naplní poriadna dávka stresu, tak ste sa pravdepodobne dostali na bolestivú a mrzutú cestu prekyslenia organizmu. Ak sa organizmus prekyslí, varovné signály sa čoskoro prejavia vo forme artritídy, refluxu či rôznych tráviacich ťažkostí. Aj vaša pokožka naznačí, ak v črevách nie je všetko v poriadku: vyblednutím a vyrážkami sa vám bude snažiť dať najavo, že nadišiel čas alkalizácie .
Nenechajte sa pomýliť chuťou potravín! Napriek tomu, že niektoré potraviny majú kyslú chuť, neznamená to, že na organizmus majú prekysľujúci účinok. Niektoré kyslé potraviny majú pozitívne účinky na acidobázickú rovnováhu, a niektoré potraviny napriek sladkej cukrovej chuti vytvárajú kyseliny. Dokonalým príkladom je citrón, kyslá kapusta alebo kyslé uhorky. Je pravdou, že uhorky sú aj samy osebe v surovom stave alebo vo forme šalátu zásadotvorné, ale ak zvolíte kyslé uhorky k nejakému mäsu, môžete tým vyvážiť kyselinotvorné účinky mäsa. Keďže uhorky majú vysoký obsah draslíka, podporujú detoxikačné procesy v tele a funkciu obličiek.
Ak nemáte možnosť, aby ste selektovali zložky stravy, najlepšie riešenie je vybrať si komplexnú alkalizujúcu kúru, ktorá obsahuje všetky, pre telo dôležité stopové prvky, minerálne látky a vitamíny, a potom sa už nemôžete vyhovoriť ani na nedostatok času.