head

Prebiotiká, predchádzajú chorobám

Prebiotiká: proti akým chorobám sú účinné?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

O prebiotikách je žalostne málo počuť, pritom bez ich prítomnosti sa ani probiotiká, nepostrádateľné pre zdravé fungovanie črevnej flóry, nedokážu náležite  rozmnožovať. Nadôvažok sa vystavujeme aj mnohým ochoreniam.

Prebiotiká sú prírodné, nestráviteľné živiny ( v prvom rade vlákniny), ktoré podporujú rozmnožovanie, pre nás dôležitých, kmeňov črevných bakterií nachádzajúcich sa v hrubom čreve. Je zaujímavé, že tieto náš organizmus nedokáže stráviť, predsa sú nepostrádateľné k tomu, aby náš imunitný systém správne fungoval. Prebiotiká totiž slúžia ako výživa pre prospešné, iným menom probiotické baktérie, žijúce v črevnom trakte. Ich nedostatok môže mať za následok narušenie rovnováhy črevnej flóry, ktorá je úzko spätá s imunitným systémom. Prebiotiká podporujú aj schopnosť probiotík produkovať vitamíny, ich pomocou narastá množstvo vitamínov B7- a B12 produkovaných v čreve, rovnako aj množstvo vitamínu K.

Nedostatok pocítime

Črevná flóra, poškodená následkom nedostatku prebiotík, môže viesť ku vzniku ochorení. Môžu sa objaviť tráviace ťažkosti, nadúvanie, bolesti brucha, zápcha a hnačka, ale aj zápal slepého čreva, problémy s pokožkou, neustála únava, podráždenosť, rekurentné - opakujúce sa - infekčné ochorenia, resp. zápaly. Nesmieme však zabúdať ani na to, že vplyvom prebiotík klesá hladina LDL, čiže “zlého” cholesterolu a triglyceridu, takže prebiotiká zohrávajú dôležitú úlohu pri predchádzaní/liečení kardiovaskulárnych chorôb. Ich ďalšou prednosťou je, že znižujú rozmnožovanie patogénnych baktérií, zároveň zvyšujú peristaltiku - pohyb čriev, čím sa toxické látky a zdraviu škodlivé usadeniny odstraňujú z tela.

Ako sa k nim dostaneme?

Našťastie si môžeme vyberať z viacerých vyslovene chutných, hoci aj navzájom kombinovateľných potravín, ktoré obsahujú prebiotíká vo väčšej či menšej miere. Spomedzi nich sa odporúča konzumovať hlavne artičoky, Aloe vera, ovos, špaldu, slnečnicu hľuznatú, cikóriu, oman, banán, špargľu, cibuľu, a lopúch. Najlepšie je, ak do jedálníčka zaradíme čo najviac inulínu, alebo laktózy, konzumujme jedlá bohaté na vlákniny, ako už spomínaný banán, artičoky, slnečnica hľuznatá či cikória.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu