Črevná mikrobiota, t.j. črevná flóra, je rozhodujúca z pohľadu nášho zdravia, aj keď o tom máme veľmi málo vedomostí. Výskumníci už vedia, že môže ovplyvniť mnohé ochorenia, okrem iného môže mať vplyv aj na duševné poruchy, kvôli súvislosti s mozgom a inými orgánmi. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako ovplyvniť zdravie črevného systému: diéta. Potraviny a jedlá, ktoré denne konzumujeme, bezprostredne vplývajú na zdravie črevného systému a niektoré pomáhajú pri jeho fungovaní. Výskumy v oblasti probiotík sa neustále menia, avšak terajší postoj vedy naznačuje, že udržiavať rovnováhu črevnej flóry sa oplatí, a konzumácia probiotických potravín a jedál môže zlepšiť celkový stav čriev.
"Črevné baktérie sú pre zdravie mimoriadne dôležité," tvrdí Healthline. "Najlepším spôsobom, ako udržať zdravú črevnú flóru, je konzumácia čerstvých potravín a jedál, najmä z takých rastlinných zdrojov, ako je zelenina, ovocie, strukoviny, fazuľa a celozrnné obilniny."
Rozmanitosť mikroorganizmov prítomných v zdravom čreve je dôležitá; podľa jednej štúdie z roku 2018 tie osoby, ktoré konzumovali 30 rôznych druhov jedál rastlinného pôvodu týždenne, mali omnoho viac rozmanitejšiu črevnú flóru, ako tie osoby, ktoré jedli iba desať druhov. Rozmanitosť znamená viac druhov baktérií a húb, ktoré vykonávajú svoju činnosť a fungujú v čreve. Nezabúdajme však, že vedci ešte stále skúmajú, čo znamená "zdravé črevo", ktoré je u ľudí odlišné. Pokiaľ niekto konzumuje určité jedlo, ktoré je v podstate dôležité pre zdravú funkciu čriev, a necíti sa dobre, prípadne na jedlo reaguje zle, je potrebné dávať pozor na znaky tela, a na čas vylúčiť to jedlo zo stravy.
Ukážeme vám 7 jedál (potravín), ktoré dokážu zlepšiť zdravie čriev a posilniť črevnú flóru.
Jedna štúdia z roku 2018 zistila, že orechy sú schopné zlepšiť zdravie črevnej flóry. “Konzumácia orechov zvyšuje množstvo tých mikroorganizmov, ktoré produkujú butyrát a zabezpečujú dusík potrebný pre rast prospešných baktérií. Takto vzájomný účinok orechov a mikroorganizmov žijúcich v čreve, pomáha z časti účinkom na zdravie” - vyjadril sa dr. Hannah Holscher. Konzumácia iných foriem olejnatých semien má rovnako pozitívny účinok na črevá, avšak orechy jednoznačne vedú.
Čučoriedky majú veľmi priaznivý účinok na črevá. Zistilo sa, že istý typ črevnej baktérie “xyloglukány čučoriedok využíva ako zdroje energie a uhľohydrátov” - vysvetľuje štúdia. Xyloglukány tvoria väčšiu časť hemicelulózy bunkovej steny rastlín, čo obzvlášť obľubujú črevné baktérie.
Pokiaľ existuje niečo, čo naozaj prospieva črevnému zdraviu, tak sú to probiotiká. Existuje mnoho druhov probiotických jedál a nápojov, od jogurtov až po kefír, a vedci sa doteraz zaoberajú otázkou, akým spôsobom sú pre nás osožné. Probiotiká, podporujúce činnosť čriev, môžeme prijímať viacerými spôsobmi: do probiotických jogurtov často pridávajú pestované bakteriálne kmene, kým iné potraviny, ako napríklad fermentované kimchi, produkujú mliečne baktérie počas kvasenia.
Liečba probiotickými baktériami má obrovský zdravotný potenciál, čo potvrdzuje aj rozsiahly výskum z roku 2014, avšak poniektorí lepšie reagujú na probiotiká, ako iní, preto v súvislosti s príjmom probiotík sú potrebné ešte ďalšie výskumy.
Zeleninu konzumujme v každom prípade. Jedna štúdia, publikovaná v roku 2016 dospela k záveru, že listová zelenina, vrátane špenátu a kapusty, obsahuje také látky, ktoré napomáhajú rozmnožovaniu črevných baktérií: ide o sulfoquinovózu (SQ). “Pri každej konzumácii listovej zeleniny prijímame značné množstvo sulfoquinovózy (SQ), ktorú využívajú prospešné črevné baktérie ako zdroj energie” - uviedol Ethan Goddard-Borger na jednom tlačovom vyhlásení. Zabezpečuje rast črevných baktérií a podporuje trávenie.
Podľa výskumu, ktorý vykonala Penn State University v roku 2017, brokolica a iná krížokvetá zelenina, ako napríklad bruselská kapusta, obsahujú zložku dôležitú pre zdravie črevného systému a slúžia ako zložka na ochranu pred ZIPS - syndrómom zvýšenej intestinálnej permeability, vplyvom ktorého sa toxické látky ľahko dostanú do organizmu. Presakujúce črevo môže spôsobiť artritídu a ochorenia srdca.
Hmyz - konkrétne kobylky - nie sú nevyhnutne zahrnuté v strave väčšiny obyvateľstva, avšak odborníci na výživu a potraviny sa domnievajú, že sú jedným z potravín budúcnosti. Výskumy dokazujú, že môžu zlepšiť stav čriev a zvýšiť počet črevných baktérií. "Prášok z kobyliek podporuje rast probiotickej baktérie Bifidobacterium animalis" - vysvetľuje štúdia. Jedného dňa môžeme odporučiť hmyz v prášku, aby sme podporili črevnú mikroflóru.
Pravdepodobne už každý počul, že vlákniny sú nevyhnutné pre správny pohyb čriev - peristaltiku, ale sú tiež veľmi dôležité pre zdravú črevnú flóru a trávenie. “Jedlá s vysokým podielom vláknin, ako napríklad strukoviny, fazuľa, hrášok, ovos, banán, bobuľovité ovocie, špargľa a pór podľa mnohých štúdií majú dokazateľne priaznivý vplyv na zdravie čriev” - vysvetľuje Healthline. Vyššie uvedené potraviny s prebiotickým účinkom majú pozitívny účinok na črevné baktérie, takže ich konzumácia sa odporúča z hľadiska prospešných črevných baktérií.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/nchembio.2023
https://academic.oup.com/jn/article/148/6/861/4992079
https://www.bustle.com/p/7-foods-that-can-improve-your-gut-health-according-to-science-15505452
https://academic.oup.com/jn/article/148/6/861/4992079