head

Paradentóza: môže viesť k strate zubov

Paradentóza: aké sú príznaky, ako sa dá liečiť?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Nepríjemný zápach z úst

Dermatológa navštívime, ak na sebe objavíme vyrážky, oftalmológa, ak si všimneme, že niečo nie je v poriadku s naším zrakom, ale prečo sa neobrátime na zubára, ak sú naše ďasná sú červené, zapálené a začnú krvácať? Existujú takí, ktorí nepripisujú dôležitosť problému, alebo sa zdráhajú toho, aby vyhľadali špecialistu. Neošetrená zápalová paradentóza však môže viesť k strate zubov, ba z niektorých ústnych zápalov sa môže vyvinúť rakovina ústnej dutiny.

Ako zubárka považujem za súkromnú záležitosť informovať o paradentóze, pretože je to typicky taký nález, ktorý je spočiatku takmer bez symptómov. Väčšina pacientov s paradentózou nemá deravé zuby (pretože v ich baktériálnej flóre prevládajú baktérie ničiace zubné lôžko, a nie baktérie spôsobujúce zubný kaz), preto si veľa ľudí myslí, že "nemám deravé zuby", takže som zdravý. Krvácanie ďasien je prvým príznakom, ale bohužiaľ niektorí ho neberú vážne, nenavštívia zubnú ambulanciu. Baktérie spôsobujú ničenie kostí okolo zubného lôžka, ktoré nemožno zvrátiť, ale možno ho zastaviť! Zhoršenie štruktúry kosti najprv vedie k uvoľneniu a následnému vypadávaniu zubov.

Rozvíja sa postupne

Zlá ústna a zubná starostlivosť, fajčenie, interné a hormonálne poruchy, slabý imunitný systém, to sú všetko také faktory, ktoré spôsobujú paradentózu, v lekárskom jazyku parodontitídu. Ak nie je správne liečená, zápal vedie k odbúravaniu kostí, následkom čoho sa zuby uvoľnia a potom vypadnú. Paradentóza môže byť spočiatku takmer bez symptómov, bez krvácajúcich ďasien so zápachom z úst, so zlou chuťou v ústach, avšak v priebehu času sa objaví aj krvácanie. Ak sa zanedbá, v dôsledku zápalu ďasien sa zubné krčky odhalia, a v štrbine medzi zubom a ďasnom sa vytvárajú takzvané parodontálne vačky. V nich sa môžu skryť zvyšky jedál, plaky a zubný kameň, ktoré poskytujú výbornú živnú pôdu pre rôzne baktérie vytvárajúce hnisavé ložisko. Medzi zubami sa nachádza medzizubná papila trojuholníkového tvaru, ktorá ale v dôsledku paradentózy zmizne, pričom za sebou zanecháva obrovskú medzeru. Pohľad na takéto ústa je na jednej strane sklamaním a na druhej strane ukazuje, že majiteľ sa vyhýba zubárovi zo strachu alebo z lenivosti.

Týka sa to aj mladých ľudí

Hoci sa zápal ďasien zvyčajne vyskytuje u ľudí stredného veku, niektoré choroby a faktory majú tendenciu ovplyvňovať jeho výskyt v každom veku. Nedostatočná výživa, niektoré lieky, cukrovka, oslabený imunitný systém, hematopoetické poruchy, Downov syndróm a Crohnova choroba zvyšujú riziko paradentózy, ktorá môže byť spôsobená aj hormonálnymi poruchami, stresom, alebo dedičnými faktormi. Paradentóza je rodinný súbeh, bohužiaľ jej dedičné formy sa môžu objaviť už vo veľmi mladom veku, dokonca aj v polovici 20. rokov, a bez liečby môžu viesť k veľmi skorej strate zubov. Je hrozné byť konfrontovaný s tým, že u niektorých ľudí vznikne preto, lebo si vôbec neumývajú zuby, alebo ak áno, potom si nie sú vedomí správnej techniky čistenia zubov. Mnohí zabúdajú na čistenie jazyka, hoci na jazyku aj po čistení zubov zostanú malé zvyšky jedla, ktoré môžu viesť k rozmnoženiu baktérií. Je veľmi dôležité čistiť aj zubné medzery, na ktoré je vhodná dentálna niť, výplach úst, alebo zubná kefka na odstránenie zubného kameňa.

Ako ju liečiť?

Liečba paradentózy je pomerne zložitý a zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje zo strany zubára obrovskú trpezlivosť a odbornosť, a zo strany pacienta priebežnú spoluprácu. Ak sú postihnuté iba ďasná a choroba nekončí trvalou deštrukciou tkaniva, potom proces môže byť zastavený. V prípade mierneho zápalu ďasien po odstránení prípadného zubného kameňa sa odporúča používanie rôznych špeciálnych druhov zubnej pasty a antibakteriálnej ústnej vody. Ak je zápal ďasien v pokročilom štádiu, v každom prípade vyžaduje odbornú starostlivosť. V tomto prípade zubný chirurg odstráni zápalové tkanivo vo vačkoch a môže byť potrebná aj antibiotická liečba. V prípade parodontálnych a kostných vačkov je tiež potrebná aj chirurgická liečba, po vyčistení vačkov môže byť nevyhnutné fixovať uvoľnené zuby kostnými náhradami. Paradentóza v každom prípade môže ostať pod kontrolou, ale je dôležité pravidelné a profesionálne čistenie, respektíve odstránenie zubného kameňa.           

Dr. Szabó-Páljános Dorottya                                        

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu