V súvislosti s mätou človeka napadnú cukríky a žuvačky, teda osvieženie dychu. Táto liečivá rastlina má však aj hodnotnejšie vlastnosti.
Disponuje vysokým obsahom esenciálneho oleja, jej obsah mentolu dosahuje aj päťdesiat percent. Napriek tomu, že požuté lístky mäty pripadajú byť výrazne korenisté, vynikajúco chráni sliznicu žalúdka, preto je to napr. jedným z najúčinnejším prírodným spojencom pri liečbe syndrómu dráždivého čreva. Užívanie odvaru z mäty odstraňuje nutkanie na vracanie a zvracanie, tento účinok je vhodný na využitie pre pobyt citlivejších ľudí na ceste v aute alebo v lietadle. Stimuluje tvorbu žlče, čím napomáha dobrému tráveniu, ako aj k neutralizácii škodlivých látok, ktoré sa dostanú do organizmu a k detoxikácii. Aplikovaná ako kúra predchádza tvorbe žlčníkových kameňov, a zmierňuje ich príznaky. Mäta pieporná obsahuje aj tanín, ktorý tiež zmierňuje žalúdočné problémy, a zmierňuje zápaly v tráviacej sústave.
Možno ju pripraviť mnohorakým spôsobom: za čerstva, sušenú, ako esenciálny olej alebo ako destilát. Spôsob prípravy si zvolíme podľa toho, čo očakávame od účinkov. Na problémy so žalúdkom a črevami je najlepší odvar a čerstvé listy, pričom na dezinfekciu dýchacích ciest, napr. zápal hrdla alebo bronchitídu je vhodným spôsobom inhalácia esenciálneho oleja. Kvapky do nosa s prídavkom mäty vynikajúco liečia alergickú rinitídu- príznaky zápalu nosnej sliznice. Aplikácia esenciálneho oleja zvonka zmierňuje príznaky pásového oparu, ale aj bolestivé rany na prsných bradavkách počas dojčenia. Jej vdychovanie, podobne ako aj vdychovanie rozmarínu zlepšuje pamäť a aktivuje mozog. Podľa najnovších výskumov obsah mentolu v mäte zabraňuje množeniu a rastu nádorových buniek. Keďže mäta rastie na mnohých miestach aj divo, môžeme ju sami zbierať. Je dôležité, aby sme používali iba jej listy, prípadne kvitnúce výhonky.
1 polievkovú lyžičku listov z mäty,a rovnaké množstvo kvetov kamilky obaríme ¼ litrom vody. Po desiatich minútach scedíme, pijeme vlažný, a bez sladenia. Pri nechutenstve, astme a kašli:
zalejeme 15 g lístkov a kvietkov mäty ½ litrom vriacej vody. Odvar pijeme trikrát denne
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21144345
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24100754