head

Sladké drievko: proti zápalom a poruchám pečene

Sladké drievko: aké má liečivé účinky?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Liečivé bylinky

Pre mnohých sladké drievko pripomína chuť pelendreku, hoci toto mimoriadne sladká liečivá rastlina má vynikajúce fyziologické účinky. Má prvotriedne protizápalové účinky, čistí pečeň, posilňuje imunitu a zabraňuje zubnému kazu a zlepšuje trávenie.

Liečivé účinky sladkého drievka (Glycyrrhiza glabra), najmä jeho protizápalové schopnosti, poznali a využívali už v staroveku. V prípade ochorenia dýchacích ciest, hlavne sennej nádchy, nachladnutia, bolesti hrdla, kašľa, bronchitídy, najčastejšie používanou liečivou bylinkou bolo sladké drievko. V Japonsku sa glycyrrhizín, ktorý sa nachádza v sladkom drievku, používa po desaťročia na liečbu hepatitídy C a na posilnenie pečene. Táto liečivá bylina skrýva v sebe nespočetné množstvo zložiek na ochranu zdravia a za svoju jedinečnú slad chuť  ďakuje vyššie uvedenému glycyrrhizínu. Je to obľúbená prírodná potravinárska prísada, ktorou je ochutený aj pelendrek.

Na ochranu pečene

Vzhľadom na protizápalové a imunostimulačné účinky sladké drievko môže poskytnúť veľmi dobrú službu pri liečbe hepatitídy. Posilňuje pečeň, pomáha predchádzať zhubným zmenám pečene, ako aj kompenzuje dôsledky otravy jedlom a stimuluje liečenie. Podporuje vyprázdňovanie toxínov z pečene a hrubého čreva, má slabý laxatívny účinok, ale berme na vedomie, že na to, aby sa zabránilo dehydratácii, nepoužívajme súčasne iné laxatíva. Medzi jeho ďalšie vlastnosti patrí, že spomalením odbúrania v nadobličke produkovaného kortizolu zvyšuje hladinu glukózy v krvi - glycyrrhizín blokuje enzými odbúravajúce kortizol - preto na toto citliví ľudia by mali obmedziť prehnaný príjem sladkého drievka - sladké drievko pomáha pri zmiernení príznakov astmy a artritídy.

Na problémy s tráciacou sústavou

Sladké drievko má výborné výsledky aj pri použití v prípadoch zápalu tráviaceho traktu, jeho konzumáciou sa zmierňujú problémy súvisiace so žalúdočným vredom a zápalom čriev. Zmierňuje bolesti brucha, podporou metabolizmu pomáha pri liečbe chronických tráviacich problémov, iným menom dispepsiu. Flavonoidy sladkého drievka vytvárajú akýsi povlak na sliznici pažeráka a žalúdku, stimulujú prirodzenú produkciu slizu, čo je dôvodom toho, že pokiaľ pravidelne konzumujeme sladké drievko, alebo potraviny ním dochutené, môžeme predísť škodlivým účinkom páleniu záhy a zvýšeniu žalúdočnej kyseliny.

Mysleli by Ste si?  

Sladké drievko pomáha aj v stresových situáciách. Spomalenie odbúrania kortizolu má protizápalový účinok, dodáva nám energiu, zlepšuje pamäť, ale pozitívne vplýva aj na činnosť mozgu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu