Kvôli nepríjemnému, neutíchajúcemu svrbeniu, ktoré ekzém sprevádza, mnohí siahajú po liekoch, ale steroidné krémy slúžiace na zmiernenie príznakov, alebo antibiotické krémy na zabránenie infekcii rozškrabanej pokožky majú aj neželané vedľajšie účinky. Existujú však aj prírodné riešenia proti ekzému!
Ťažkosti súvisiace s ekzémom možno úspešne riešiť nechtíkovým krémom, ale účinné sú aj krémy s rumančekovým základom. Oplatí sa vyskúšať odvar zo sladkého drievka (Glycyrrhiza uralensis), ktoré je vhodné na liečbu ekzému kvôli svojím protizápalovým účinkom. ako aj v čínskom liečiteľstve často používaný odvar z rehmánie lepkavej (Rehmannia glutinosa), prípadne aj pivonky bielokvetej (Paeonia lactiflora). Dlhšie užívanie sladkého drievka a rehmánie môže však vyvolať hnačky a vo väčšej miere aj otravu, takže buďme opatrní.
Vynikajúcou pomocou proti ekzému môže byť jablčný ocot, ktorý má antibakteriálna a antimykotické (ničí plesne a huby) účinky. Jablčný ocot zmiešame s vodou v pomere 1:1, a túto zmes aplikujeme na zapálenú pokožku. Jablčný ocot zabraňuje svrbeniu a vyživuje suchý povrch pokožky, užívaný zvnútra pôsobí protizápalovo. Extra panenský olivový olej má tiež silný protizápalový účinok, okrem toho aj vyživuje suchú pokožku a znižuje jej začervenanie. Vatový tampón necháme nasiaknuť olivovým olejom, následne opatrne, viackrát denne vmasírujeme do postihnutej pokožky.
Keďže ekzém môže vyvolať aj alergia na isté potraviny, treba vedieť, ktoré potraviny nás robia na ekzém náchylnejšími. Kravské mlieko, vajíčko, ovos a arašidy môžu dokázateľne spôsobiť ekzém, ale vyvarovať sa treba aj užívania červeného mäsa, keďže v nich obsiahnuté mastné kyseliny živočíšneho pôvodu môžu zosilniť zápalové procesy. Sleď, losos alebo makrela vďaka obsahu kyseliny eikozapentaénovej (EPA) znižujú intenzitu ekzematických syndrómov, zápal a svrbenie. Konzumujme čo najviac mrkvy, marhule, cukrového melónu, a tekvice na pečenie. Obsahujú beta karotén, ktorý napomáha účinnejšiemu vstrebávaniu vitamínu A. Dohliadajme na to, aby náš jedálniček zahrňoval potraviny obsahujúce zinok, keďže ten je dobre použiteľný pri liečbe ekzému, a zabraňuje šíreniu kožného zápalu. Zinok navyše posilňuje imunitu a napomáha hojeniu rán.
Počuli ste už o tom, že zápal kože možno vynikajúco liečiť sódou bikarbónou? Pripravme si príjemný kúpeľ a vlejme doň šálku sódy bikarbóny. Po 20 minútach sa utíši svrbenie, ale sóda bikarbóna je účinná, aj keď ju použijeme ako zábal.
Zdroj: