head

Škorica: prirodzený zabijak choroboplodných zárodkov

škorica
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Škoricu možno nájsť v kuchyni väčšiny z nás, Ako korenina je mimoriadne obľúbená, na jej liečivé účinky však akosi zabúdame.  V praveku ju kvôli jej zdraviu prospešným vlastnostiam merali v cene zlata, dnes sa k nej však dostaneme za pár centov.

Je bohatá na vitamíny a aminokyseliny

V suchej kôre škorice sa vyskytujú v bohatom množstve vápnik, mangán, vláknina, ako aj vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, A, C, E, J a K. Obsahuje aj významné množstvo aminokyselín. Je účinným antioxidantom, posilňuje imunitný systém, pomáha neutralizovať rakovinu, zápaly, ako aj voľné radikály spôsobujúce chorobné zmeny v cievach a starnutie buniek. Energizuje a zmierňuje príznaky chrípky a prechladnutia.

Ničí choroboplodné zárodky

Vďaka svojím účinným látkam škorica vynikajúco ničí vírusy, baktérie a huby. Je súčasťou mnohých ústnych vôd, a odstraňuje zápach z úst pochádzajúci zo zlého trávenia alebo choroboplodných zárodkov. Je najjednoduchším prirodzeným nepriateľom Candidy albicans, ktorá spôsobuje zápaly a infekcie močových ciest, ako aj proti baktérii Escherichia coli. Efektívne zabraňuje množeniu baktérie Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje žalúdočný vred a rakovinu žalúdka.

Priaznivo vplýva na trávenie

Účinne dezinfikuje tráviacu sústavu, upokojuje črevá a žalúdok a napomáha tráveniu.  Zabraňuje kvaseniu balastných látok, nahromadených v čreve, zmierňuje nauzeu /nutkanie dáviť/, nadúvanie a hnačku. Jej vláknina oslabuje príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS), zbavuje zápchy, očisťuje črevný systém od toxínov, a zúčastňuje sa na odstránení usadených škodlivých balastných látok. Tieto vlastnosti škorice prispievajú k tomu, aby mohla znižovať riziko rakoviny hrubého čreva.

Chráni pred trombózou

Škorica reguluje hladinu triglyceridov a LDL (zlého) cholesterolu, ktorý sa ukladá na steny ciev a zabraňuje prúdeniu krvi.  Tým pádom pomáha predchádzať vzniku kardio-vaskulárnych chorôb. Jej denný príjem znižuje hladinu glykémie v krvi a tak podporuje liečbu diabetu 2. typu. Zlepšuje aktivitu inzulínu, čím sa glukóza dostáva v adekvátnej miere do buniek. 

Je dobrá aj na rany

Dezinfekčné účinky škorice sa oplatí využiť aj pri aplikácii zvonka: na očistené rany nasypeme mletú škoricou. . Pomôže to rýchlemu a bezproblémovému hojeniu rán.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17556692

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu