Anýz disponuje vynikajúcimi liečivými účinkami a predsa nás väčšinou napadá asociácia vône sladkých, medových, korenitých zákuskov, prípadne cukríky na bolesť hrdla. Je tak mnohostranný, že je priam ťažké vymenovať všetky jeho dobročinné vlastnosti.
Už starovekí Egypťania, Gréci a Rimania ho vedome používali, takže bedrovník anýzový (Pimpinella anisum) je jedným z najstarších pestovaných korenín. Ľudové liečiteľstvo odporúča silný odvar z anýzu na tíšenie kašľa, v Egypte bol využívaný ako korenina a aj ako základná zložka voňaviek. U Rimanov sa sladkosti, či nápoje pripravovali s anýzom pre podporu trávenia.
Mnohí si myslia, že liečivá sila anýzu spočíva v jeho zeleno-žltkastých semienkach, tie sú však v skutočnosti plodmi rastliny. Čím je zrelší, tým je tmavší, a svoje priaznivé účinky nestráca ani sušením.
Anýz využívaný na zdravotné účely pozostáva z 9,5 % vody, 17,7 % bielkovín, 14,6 % rastlinnej vlákniny, 15,9 % rastlinného oleja, okrem toho obsahuje aj väčšie množstvo sacharidov. Z minerálnych látok zohrávajú významné úlohy vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo, horčík, selén, mangán, meď a zinok.
Z vitamínov sú v anýze vo významnej miere zastúpené: vitamín A, vitamíny B1, B2, B3, B5 a B6, ďalej vitamín C a kyselina listová. Svojím antioxidačným vlastnostiam vďačí predovšetkým obsahu flavonoidov.
Anýz má upokojujúce a analgetické účinky, vynikajúco pomáha pri bolesti hlavy vyvolanej únavou a stresom.
Jeho odvar pomáha proti zápalom a pri vykašliavaní, je ideálny na liečbu chronickej alebo akútnej bronchitídy. Silný anýzový čaj preukáže dobré služby astmatikom. Jeho účinné látky uvoľňujú svalstvo črevných stien, čím stimulujú trávenie a vyprázdňovanie. Disponuje mierne preháňavými účinkami a zmierňuje tvorbu črevných plynov a s tým súvisiace nadúvanie. Extrakt z anýzu dezinfikuje menšie rany a odreniny, urýchľuje hojenie rán. Pôsobí silne dezinfekčne, pri užívaní zvnútra pôsobí proti parazitom a odporúča sa jeho užívanie aj pre deti. Užívanie anýzu spomaľuje kvasenie prijímanej potravy v žalúdku,čím môže predísť nadmernej tvorbe črevných plynov, škŕkaniu v žalúdku, bolestiam brucha a kŕčom v podbrušku.
Anýzové esenciálne oleje majú narkotizujúci účinok, preto pôsobia aj proti nervozite a napätiu, zmierňujú príznaky epilepsie, spomaľujú dýchanie a znižujú krvný tlak.