head

Huby: liečivá bomba živín

huby
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Existuje nespočetné množstvo druhov húb, z nich je asi 100 jedlých. Vzhľadom na to, že obsahujú mnoho hodnotných živín, veľké množstvo minerálov, vitamínov, kyseliny listovej, minerálnych solí ako aj bioaktívnu vlákninu, je ich konzumácia mimoriadne výhodná a prispieva k optimálnemu fungovaniu organizmu. Aké sú najlepšie spôsoby prípravy jedál z húb a ako ich uskladniť, aby dlhšie vydržali?

Bohaté na živiny

Jedlé huby, napr. hliva, šampińóny, dubák, hríb smrekový, kuriatko jedlé - obsahujú v rôznej miere bielkoviny a vlákninu, vitamíny skupiny B, ako aj selén, ktorý je silným antioxidantom, podporuje imunitný systém, znižuje riziko rakoviny a dokáže zosilniť účinok vitamínov C a E. Huby majú vysoký obsah draslíka, horčíka, vápnika, medi, zinku, ďalej železa, a keďže pestované biele huby sú vystavené ultrafialovým lúčom, sú plné prirodzenej formy vitamínu D.  V neposlednom rade majú nízky obsah sacharidov, tukov a sodíka, preto sú vynikajúcim zdrojom potravy aj pre tých, ktorí chcú schudnúť. Huby s obsahom rýchlo zasýtiacej vlákniny a vďaka vysokému obsahu draslíka a malého obsahu sodíka znižujú vysoký krvný tlak a tým aj riziko vzniku ochorení srdca.

Stimuluje imunitný systém

Najčastejšie konzumované huby znásobujú obranyschopnosť imunitného systému. Polysacharidmi zvyšujú počet protilátok v krvi, ktoré slúžia na ničenie baktérií.  Niektoré druhy húb preukazujú svoje antibiotické účinky tak, že v porovnaní s tradičnými antibiotikami nepoškodzujú črevnú flóru. Antibakteriálne pôsobí napr. kuriatko jedlé, posilňovačom imunity je hliva a kombucha, kým najznámejšími hubami proti vírusom a nádorom sú huba Shiitake a huba Reishi.

Aký je najlepší spôsob skladovania húb?

Keďže  sa huby začnú rýchlo kaziť, keď kúpime vopred zabalené, najlepšie je skladovať v chladničke v originálnom balení. Keď ich kúpime na trhu, skladujme ich v papierovom sáčku, alebo vo vzdušnom plastovom sáčku s malými dierkami, samozrejme tiež v chladničke.
Keď chceme zvýšiť obsah vitamínu D v hríboch, dajme ich na parapetu na 1-2 hodiny, najlepšie klobúčikmi smerom k svetlu, pretože tá časť je najcitlivejšia na svetlo.
Keď sú huby čerstvé, je možné ich uskladňovať 7-10 dní, ak sú pokrájané, o čosi kratšie, 5-8 dní. Pozor! Keď zmäknú a stanú sa kašovitými, prípadne, keď sa na nich objaví pleseň, nespotrebujme ich v žiadnom prípade, a to ani varené. Môžu spôsobiť otravu!

Ako ich pripraviť?

Huby môžeme konzumovať čerstvé, keďže priaznivo pôsobia na tráviaci systém.   Podľa výskumov International Journal of Food Sciences and Nutrition sa viac zachovajú priaznivé účinky niektorých druhov húb ako napr. Shiitake, ustrice alebo hlivy, keď sú podávané v parenej alebo grilovanej forme. Grilovanie zvýši antioxidačné aktivity húb, aj vtedy, keď použijeme viac oleja.

Namiesto mäsa huby

Vegetariánska kuchyňa - nie tá „tvrdá línia“, ktorá nepokladá huby za ozajstné rastliny, keďže nefotosyntetizujú - ich kvôli ich vysokému obsahu bielkovín rada používa namiesto rôznych druhov mäsa. Častá konzumácia hríbov sa zvlášť odporúča pre starších ľudí a pre každého, kto trpí nedostatkom selénu.

Môžu zabíjať

V lese sa stretávame s viacerými druhmi húb, ale pri ich zbieraní buďme opatrní, overme, či sú naozaj jedlé, a aj na trhu kupujme iba tie overené. Jedovaté huby, ako napr. muchotrávka zelená vedú k ťažkej otrave jedlom, ale aj k možnej smrti!

Zdroj:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-mushrooms

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu