Deti, ktoré prišli na svet po umelom oplodnení, majú o niečo vyšší krvný tlak, ako je bežný priemer - tvrdí štúdia Univerzitnej nemocnice v Berne.
Prvé dieťa zo skúmavky - Louise Brown - sa narodil v roku 1978. Umelé oplodnenie počnúc týmto úspechom otvorilo cestu možnostiam založenia rodiny pre mnohé bezdetné páry. Výskumy na zvieratách a vyšetrenia na ľuďoch však poukazujú na to, že tento spôsob počatia môže mať vplyv na ďalšie zdravie dieťaťa. Veda však disponuje iba minimálnymi informáciami o dlhodobom vytváraní rizikových faktorov.
Podľa výsledkov výskumu je riziko vzniku vysokého krvného tlaku u detí, ktoré prišli na svet po umelom oplodnení (IVF), v období puberty vyššie.
Emrush Rexhaj spolu s vedeckými kolegami vyšetrili 54 zdravých, v priemere 16 - ročných mladých ľudí, ktorí boli počatí umelým oplodnením. Pre porovnanie vytvorili aj tzv. kontrolnú skupinu, do ktorej zaradili 43 rovesníkov, počatých prirodzenou cestou.
Podľa správy, publikovanej v odbornom časopise Journal of the American College of Cardiology, bol priemerny krvný tlak v skupine IVF vyšší, ako v kontrolnej skupine: 119/71 mmHg oproti 115/69 mmHg. Rozdiel sa zdá byť síce malý, avšak aj malá odchýlka môže mať účinok na riziko vzniku infarktu myokardu a ochorení srdca.
Spomedzi členov skupiny IVF malo 8 účastníkov vysoký krvný tlak (130/80 mmHg), v kontrolovanej skupine sa vyskytol vysoký krvný tlak len u jedného respondenta.
Pred niekoľkými rokmi vedci skúmali tú istú skupinu detí (vtedy vo veku okolo 11 rokov), a výsledky porovnali s výsledkami vtedajších rovesníkov, ktorí boli počatí prirodzenou cestou. Znaky predčasného starnutia bolo možné spozorovať už vtedy u detí skupiny IVF, i napriek tomu, že rozdiely v krvnom tlaku ešte neboli znateľné - vyzdvihol Emrush Rexhaj.
Nakoľko však tento výskum prebiehal za účasti relatívne nízkeho počtu účastníkov, navyše všetky deti skupiny IVF boli počaté pomocou toho istého strediska, výsledky výskumu je potrebné brať s rezervou - zdôraznil odborný časopis.