head

Bolesť brucha u detí a jej liečba: čo odporúča gastroenterológ?

Dr. Podlupszki Csaba
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Dieťa

Bolesť brucha u detí a jej liečba je možná rôznymi spôsobmi, kedy je ktorá metóda najúčinnejšia, na to sme sa pýtali gastroenterológa, MUDr. Csabu Podlupszkiho. Odborník nám okrem toho poskytol aj užitočné rady pre rodičov v súvislosti s užívaním pre- a probiotík.

Je rozdiel medzi bolesťou brucha detí a dospelých?

U detí je funkčná porucha tráviaceho systému zvyčajne spojená s určitým stresom. Môže ísť o školské či rodinné problémy, sťahovanie, alebo počas obdobia privykania na jasličky a škôlku. Vo svojej praxi sa často stretávam s takými deťmi, u ktorých sa za bolesťami brucha neskrýva žiadna porucha orgánu, ale sa odvíja čisto od psychických problémov.

Dokážu deti jednoznačne ukázať, kde ich bruško bolí?

Závisí to od veku. 5-6-7 ročné deti vedia celkom presne ohraničiť a povedať, ktoré je to miesto, kde pociťujú bolesť. Keď jedným prstom rozhodne ukážu na svojom bruchu na konkrétny bod, potom je takmer isté, že bolesť brucha nie je spôsobená žiadnou poruchou orgánu.

Čo všetko môže u detí vyvolať bolesť brucha?

Ako som už spomínal, bolesti majú často psychický pôvod. Ale môžu byť spôsobené aj bakteriálnou a vírusovou infekciou, obštrukciou čriev, perforáciou žalúdka, alebo čriev. Deti niekedy prehltnú drobné predmety, hračky. Pokiaľ sa tieto predmety nedostanú ďalej zo žalúdka do tenkého čreva, spoja sa so skonzumovanou potravou a vznikne tzv. bezoár. Vyzerá ako tvrdá hrča, jej odstránenie prebieha chirurgickým zákrokom. Aj u nich sa môže vytvoriť žalúdočný vred, zápal pankreasu, zápal žlčníka, rôzne zápalové ochorenia čriev, napríklad Crohnova choroba. U maličkých detí je častá bolesť brucha - kolika, kedy počas kojenia prehltnú veľa vzduchu, ktorý potom napína črevá.

Aj deti môžu trpieť tráviacimi poruchami?

Nie je to zriedkavé, je to kvôli nedbanlivosti rodičov. Deti pijú veľa sýtených nealkoholických nápojov, jedia cukrované sladkosti, polotovary, chipsy, lebo im to rodičia dovolia. Tieto môžu spôsobiť hnačku, zápchu, nadúvanie a alergiu. Čoraz viac detí je citlivých na mliečne bielkoviny a mliečny cukor, potraviny s obsahom gluténu, čo je tiež sprevádzané bolesťou brucha, hnačkou, nadúvaním a kŕčmi v bruchu. Vôbec nie je jedno, čo deti jedia, v záujme zdravého stravovania musia byť obaja rodičia dôslední. Nie je dobré, keď je jeden z nich zhovievavý. Hovorím z vlastných skúseností, aj ja mám jedného 6 a jedného 11 ročného syna.

Častá je aj zápcha u detí.

Zápcha sa môže objaviť, pokiaľ dieťa nemá dostatočný príjem tekutín. Pravdepodobne učiteľky a vychovávateľky nemajú dosť času na to, aby počas dňa sledovali príjem tekutín u všetkých detí. Pritom tekutiny, ktoré by mali prijať doobeda, nie je možné doplniť poobede, lebo doma zaujme ich pozornosť hra, alebo učenie. Nie je jedno ani to, čo dávame deťom piť. Najlepšia je čistá voda, alebo nesladený čaj. Nápojom s obsahom cukru je lepšie vyhnúť sa.

Koľko vody by mali deti vypiť?

Závisí to od ich veku, hmotnosti a vonkajších vplyvov. Minimálne by to mal byť jeden liter, ale ako dieťa rastie, môže sa to zvýšiť aj na 2 litre.

Ako prebieha liečba brucha u detí?

Závisí to od príčiny. Samozrejme, situácia je iná v prípade vírusovej infekcie, aj v prípade alergie, alebo vtedy, keď deti bolí brucho kvôli parazitom. Pri poslednom prípade je potrebné aj vyšetrenie stolice aj vyšetrenie krvi, je veľmi dôležité, aby sa v laboratóriu presne diagnostikovali vajíčka parazitov. V prípade, že má dieťa zápchu, treba zvážiť jeho jedálny lístok. Nie je riešením, pokiaľ sa napríklad v prípade chronického problému rodič pokúša odstrániť zaseknuté časti stolice z konečníka dieťaťa teplomerom. Teplomer sa môže zlomiť, zo starších teplomerov môže vytiecť zdraviu nebezpečná ortuť, ale touto metódou môžu byť poškodené aj reflexy, ktoré vyvolávajú stolicu. Liečba bolesti brucha u detí je niekedy možná iba chirurgickým zákrokom, či už v prípade zápalu slepého čreva, obštrukcie čriev alebo ich zauzlenia - volvulusu. Pokiaľ vidíme, že je dieťa skleslé, bledé, zvracia alebo má horúčku, okamžite vyhľadajme lekára! Urobme tak aj v prípade krvavej stolice. Odhliadnuc od prípadov, ktoré vyžadujú chirurgický zákrok, vo väčšine prípadov môžu pri liečbe aj pri prevencii pomôcť pre- a probiotiká.

V poslednom čase sú obe sprevádzané zvýšeným záujmom.

V dnešnej dobe už nie veľmi objavujú nové antibiotiká, preto je medicína otvorená aj pred inými riešeniami. Takto zistili aj to, že pre správne fungovanie imunitného systému je potrebná zdravá a vyrovnaná črevná flóra. Doplnením probiotík je možné rovnováhu črevnej flóry napraviť, je možné zabrániť vzniku rôznych ochorení a liečiť ich, a môžu nám pomôcť aj pri prekonávaní bolestí brucha u detí. Rodičia si stále viac uvedomujú, ako je veľmi dôležité po antibiotickej liečbe podávať deťom probiotiká. Keď predpisujem lieky, vždy odporúčam aj užívanie probiotík, hoci aj v rámci prevencie. Prebiotiká však pozná omnoho menej ľudí, pritom bez nich sa prebiotické baktérie nedokážu rozmnožovať. Jednoducho povedané – nimi sa živia.

Vyrábajú sa probiotiká a prebiotiká vyslovene aj pre deti?

Probiotické prípravky zväčša obsahujú tie isté prospešné kmene baktérií ako v prípade dospelých, avšak možno nie vo forme kapsúl , lebo tie sa ťažko prehĺtajú. Najmenším zvykneme podávať kvapky, deti nad 3 roky ich môžu užívať vo forme žuvacích tabletiek. Užívanie prebiotík je potrebné iba v prípade, že dieťa nekonzumuje dostatok čerstvej vlákniny s prebiotickým účinkom, alebo takého práve nie sú k dispozícii, napríklad v zimnom období. Musíme myslieť aj na to, že deti nemajú zeleninu veľmi v obľube.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu