head

Úrazy elektrickým prúdom u detí: čo robiť do príchodu sanitky

Úrazy elektrickým prúdom u detí: čo robiť do príchodu sanitky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieťa

Úrazy elektrickým prúdom u detí nie sú žiaľ zriedkavé, veď malé deti sa môžu ľahko dostať k elektrickej zásuvke. V takýchto prípadoch je dobré preniesť sa cez neskutočný strach o dieťa a paniku, nestrácať drahocenné sekundy, kým dorazí záchrana.

Strata vedomia, popáleniny, zástava dýchania, poškodenie srdcového svalu, poruchy srdcového rytmu - úrazy elektrickým prúdom u detí môžu mať aj vážne následky. Všetko závisí od toho, ako dlho je dieťa vystavené pôsobeniu elektrického prúdu. Prúd poškodzuje srdcový sval, ale pri prechode cez mozog môže spôsobiť aj vážne poškodenie mozgu. Predchádzať takýmto detským úrazom je najlepšie chráničmi elektrickej zásuvky, ale ako postupovať v prípade takého úrazu?

Vypnutie prúdu

V prípade postihnutia elektrickým prúdom je najdôležitejšie v prvom rade bez rozmýšľania vypnúť prúd, vyslobodiť dieťa z elektrického okruhu! Nikdy sa nedotýkajme dieťaťa holými rukami, elektrický prúd tak môže zasiahnuť aj nás. Pokiaľ z nejakého dôvodu nemožno elektrický prúd vypnúť, pokúsme sa dieťa odsunúť od/zo zdroja prúdu postavením sa na nejakú izolačnú látku (napr. gumená podložka, drvená debnička, kniha), resp. posunúť ho v v gumemých papučiach nevodivým, suchým predmetom. Môže to byť rúčka metly, ale postačí aj dlhšia lata, či suchý šál.

Kontrola základných životných funkcií

Po vyslobodení dieťaťa elektrického okruhu okamžite skontrolujme, či je pri vedomí, a či nemá na tele popáleniny. Pokiaľ je dieťa v bezvedomí, skontrolujme základné životné funkcie. Pokiaľ dieťa preukazuje znaky života, uložme ho do stabilizovanej polohy na boku a okamžite volajme sanitku! Do príchodu sanitky dieťa ukľudňujme, v prípade popálenín, na tie priložme sterilnú gázu. Je dôležité vedieť, že popáleniny poukazujú na skutočnosť, že organizmus dieťaťa zasiahla obrovská vlna energie, čo môže mať za následok poruchy činnosti srdca.

Oživovanie

Pokiaľ dieťa nedýcha a nemá pulz, okamžite začnime s oživovaním, v ktorom pokračujeme až do príchodu sanitky, resp. do opätovného spontánneho navrátenia dýchania a činnosti srdca. Oživovanie pozostáva z vonkajšej masáže srdca a umelého dýchania, ktorých pomer samozrejme závisí od veku dieťaťa. Nakoľko kosti detí ešte nie sú tak pevné, dávajme pri poskytovaní prvej pomoci pozor na to, aby sme im nespôsobili zlomeninu hrotu hrudnej kosti, či rebier.

Je nadovšetko dôležité navštíviť lekára aj v takom prípade, pokiaľ okrem zľaknutia iné príznaky dieťa neprejavuje. Škodlivé účinky zásahu elektrickým prúdom sa môžu prejaviť  aj po uplynutí niekoľkých hodín!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu