V západných štátoch nadobúda závislosť na cukre až alarmujúco vysoké rozmery a spôsobuje početné zdravotné problémy. Odvyknúť si od cukru je však rovnako ťažké, ako zložiť cigaretu, a mnohí sa vzdávajú boja proti cukru práve kvôli abstinenčným príznakom.
Existenciu závislosti od cukru aj dnes ešte niektorí ľudia spochybňujú. Popritom paradoxne narastá obľúbenosť a záujem o cukor-detox kúry. Nejde o náhodu, zvyknúť si na cukor sa dá veľmi ľahko, ale odvyknúť môže byť trápne ťažké. Cukor totiž stimuluje produkciu dopamínu a serotonínu v mozgu, a preto jeho konzumácia prináša prechodný pocit šťastia. Hoci si to mnohí sami pred sebou nevedia priznať, ale ľudia, ktorí konzumujú denne viackrát sladkosti, trpia v podstate závislosťou na sladkom. Žiaľ, tento jav sa môže vytvoriť už vo veľmi mladom veku, sú také deti, u ktorých vyvolá záchvat hnevu, keď sa im nedostane denná dávka cukru.
Pre človeka závislého na cukre vyvolá drastické zbavenie sa cukru a nízka hladina glykémie v krvi podobné reakcie v mozgu a príznaky ako keď je závislý na drogách: zrazu sa objaví silné potenie, tras, vysoká miera podráždenosti, poruchy spánku, zažívacie ťažkosti. Mnohí to vtedy vzdajú a vrátia sa k cukru, ktorý im túto závislosť spôsobil, a ktorý potom ovláda aj ich život. Príjmom prázdnych kalórií prostredníctvom prehnanej konzumácie cukru sa dopracujeme k pretučneniu, k náchylnosti na hubové ochorenia, k narušeniu acido-bázickej rovnováhy organizmu, problémom so zubami, k vysokému krvnému tlaku, vďaka ktorým sa stále viac ľudí závislých na cukre cíti stále horšie.
Čo môže urobiť človek závislý na cukre, aby si od neho odvykol? Najlepšie je, keď pekne postupne znižuje svoju dennú dávku cukru, a svoje jedlá, kávu, sladí stále menším množstvom cukru. Dôležité je, aby napredoval malými krôčikmi vpred, a aby si nestanovoval nezmyselné ciele. Najprv nech si dá týždenne iba jeden deň bez cukru, a nech tie ostatné dni v týždni dbá o to, aby si nezničil odvykanie príjmom skrytých cukrov: pizza, polevy na šaláty, ovocné jogurty z obchodov. Keď si človek, odvykajúci od cukru želá sladkosť, nech zje jeden banán, alebo si spraví chutný turmix zo stévie, ale pomáha aj konzum ovsenej kaše, ktorá obsahuje pomaly sa vstrebávajúce sacharidy, a okrem toho aj udržiava stabilnú hladinu glykémie v krvi. Takouto metódou, sa v priebehu 2-3 mesiacov postupne zbavíme stáleho jedenia sladkostí, a ani organizmus nevystavíme stresu z drastického vylúčenia cukru.
Odvyknúť si od cukru je oveľa jednoduchšie, keď dbáme o to, aby sme nikdy neboli hladní, veď vtedy logicky siahame po jedle, aj po sladkom a po lahôdkach. V predchádzaní pocitu hladu nás podporujú potraviny bohaté na bielkoviny, ktoré sa vstrebávajú pomalšie, a dlhšie trvá potom pocit sýtosti, navyše nespôsobujú ani náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi, ako sacharidy alebo cukry. Najľahšie dosiahnuteľné zdroje bielkovín sú chudé mäso, nízkotučné jogurty, sušené ovocie, vajíčko a strukoviny. Bohatým príjmom rastlinných vláknin sa dosahuje dlhotrvajúci pocit sýtosti a okrem toho nás to naplní aj energiou, čo nám pomáha zabudnúť na cukor.