Bielkoviny mnohí spájajú s chudnutím pre ich nízky obsah uhľohydrátov a pre diéty s vysokým obsahom bielkovín, ako napríklad Paleo a Atkinsonovu diétu. Avšak počas týchto diét je strata na váhe často len minimálna, pretože ľudia majú neustále pocit hladu. Viacero štúdií dokázalo, že raňajky bohaté na uhľohydráty pomáhajú predchádzať tomu, aby sme počas dňa mali pocit hladu. Podľa toho ale nie je vlastne strava s vysokým obsahom bielkovín účinná?
Podľa profesora Aberdeenskej univerzity - Alexa Johnstona - existujú dôkazy na to, že aj bielkoviny dokážu vyvolať pocit sýtosti. Pokiaľ sa chceme zbaviť niekoľkých nadbytočných kilogramov, je najdôležitejšie, aby sme konzumovali raňajky s vysokým obsahom bielkovín, ako napríklad hrianky s fazuľou, alebo mliečne smoothie.
Pán profesor nie je zástancom Atkinsonovej diéty. Tvrdí, že pokiaľ úplne vynecháme zo stravy uhľohydráty, môže to mať negatívny vplyv na zdravie našich čriev (dnes už vieme, že zdravie čriev má veľký vplyv na naše všeobecné zdravie). Pokiaľ zvýšime príjem bielkovín, nebude to mať vplyv na chudnutie, nadôvažok strava s vysokým obsahom bielkovín rastlinného pôvodu môže byť pre organizmus škodlivá. Niektoré štúdie uvádzajú, že konzumácia veľkého množstva bielkovín rastlinného pôvodu môže súvisieť aj s priberaním, nadôvažok konzumácia červeného mäsa môže viesť ku vzniku rakoviny a iných kardiologických ochorení, a zvyšuje hladinu cholesterolu.
Profesor Johnstone doporučuje skôr to, aby ľudia s nadváhou dodržiavali stravu s vysokým obsahom bielkovín a miernym obsahom uhľohydrátov, ktorá obsahuje 30% bielkovín, 40 % uhľohydrátov a 30% tukov – namiesto všeobecne uvádzaných 15% bielkovín, 55 % uhľohydrátov a 35 % tukov. Konzumácia chudého mäsa, ako napríklad kuracie mäso a ryby, je naozaj dôležitá.
Existujú tzv. zdravé bielkoviny, ktoré nepochádzajú z mäsa. Nazývame ich mikro-bielkoviny (mikro-proteíny) a môžeme ich nájsť v hubách. Vedci skúmajú, či má táto jedinečná forma vplyv na pocit sýtosti a hladinu inzulínu, ktorá sa môže dať do súvisu s cukrovkou typu 2. Jedna skupina porovnala mikro-bielkovinovú diétu s diétou na báze kuracieho mäsa, a zistili, že u tých, ktorí konzumovali prípravky nahradzujúce mäso, bola dosiahnutá potrebná hladina cukru, ale ich pankreas produkoval menej inzulínu.
Riziko toho, že konzumujeme príliš málo bielkovín, je malé, oveľa vyššia je šanca na to, že sa staneme obeťami prípravkov nahradzujúcich bielkoviny. “Niektoré výživové doplnky s obsahom bielkovín ponúkajú za nehorázne vysoké ceny. Aby sme to zhrnuli, pokiaľ konzumujeme väčšie množstvo bielkovín, než aké v skutočnosti náš organizmus potrebuje, sú to vlastne peniaze spláchnuté na toalete.” - vyjadril sa Johnstone.
Príjem potrebného množstva bielkovín je možné vyriešiť aj pomocou rastlinných zdrojov, hoci je nesporné, že táto možnosť je časovo náročnejšia. Existujú strukoviny a aj seméná s vysokým obsahom bielkovín. Na rastlinné bielkoviny sú bohaté tekvicové jadierka, mandle, arašidy, žltý hrach, šošovica, cícer, sója, ďalej orechoviny, sezamové semená, mak a pistácie.
Rastlinné mlieko, bohaté na bielkoviny, je ideálne pre tých, ktorí sa zamerali na zdravý životný štýl, ale aj pre tých, ktorí radi pijú mlieko bez cholesterolu a laktózy. Na prípravu takého mlieka poslúži Vitamilk - výrobník rastlinného mlieka, prístroj v ktorom je možné pripraviť okrem mlieka aj smoothie, alebo krémové polievky.