Už aj starovekí stavitelia pyramíd a Gréci ju radi konzumovali pre jej vysoký obsah vitamínov a imunitu posilňujúce účinky. Pozrime sa, na čo všetko je dobrá táto pikantná zelenina!
Reďkovka môže byť vynikajúcim doplnkom k jarnej detoxikačnej kúre. Dôkladne vyčistí náš črevný systém, pomôže zbaviť sa usadených nánosov a jej vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok uchová zdravie nášho organizmu. Reďkovka stimuluje trávenie a pre jej pečeň čistiace účinky môže byť výborným pomocníkom pri rôznych diétach.
Jedným z charakteristických príznakov prekysličeného organizmu je zápal kĺbov, na liečenie ktorého sa v ľudovom liečiteľstve s obľubou používala a aj používa reďkovka. Môže byť výborným liečivom v prípade reumy či dny, pretože jej protizápalové účinky pomáhajú liečiť či už zvonka ako obklad, alebo z vnútra, teda konzumáciou.
Ak alergia na peľ znepríjemňuje život aj Vám, reďkovka môže byť Vaším dobrým spojencom! Výborne zmierňuje sprievodné príznaky alergie a jej pravidelnou konzumáciou sa náš organizmus aj imunitný systém stanú odolnejšími. Poznamenávame, že v organizmoch na to náchylných môže vyvolávať diskomfortný pocit, nadúvanie.
Reďkovka je mimoriadne bohatá na vitamín C, čo objavili ľudia už pred tisícročiami. Je vynikajúcim prírodným dezinfekčným a imunitu posilňujúcim prostriedkom, pri jej konzumácii sa ľahšie vyhneme chorobám šíriacim sa infekciou. Na posilnenie organizmu ju požívali nielen v staroveku, ale aj v stredoveku. S obľubou ju nasadzovali napríklad v boji proti skorbutu.
Potenciu zvyšujúce účinky reďkovky, známe aj v ľudovom liečiteľstve, majú významnú historickú minulosť. V bájach považovali reďkovku za rastlinu rímskeho boha Marsa, ale v škandinávskej mytológii ju nazývali aj svätou rastlinou Thora, ktorý bol popri obrovskej sile známy aj svojou plodnosťou.