head

Ibištek lekársky: nielen pre cukor

ibištekový cukor
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Črevné problémy

Ibištek začali používať najprv Francúzi na cukor, vtedy sa pokúšali spájať jeho liečivé účinky s príjemnou chuťou. Časom sa z ibištekového cukru vyvinula samostatná sladkosť, ale škoda by bolo zabudnúť na originálnu liečivú rastlinu.

Ozajstná pochúťka

Použitím ibišteka lekárskeho (Althaea officinalis) získaný ružový cukor sa väčšinou konzumuje samostatne, v Amerike, kde je mimoriadne obľúbený ho radi pridávajú do horúcej čokolády, kakaa, ale je dobrý aj upečený na ražni.  Ako liečivá rastlina ustúpil ibištek nezaslúžene do úzadia, pritom jeho liečivé účinky sú mimoriadne mnohoraké, možno ho použiť pri prechladnutí alebo chrípke, ale aj pri iných ochoreniach dýchacích orgánov.

Účinný pomocník tráviacej sústavy

Vďaka svojmu obsahu pektínu prispieva k detoxikácii organizmu a k čisteniu čriev. Vďaka tomu robí stenu čreva klzkejšou, a vytvára na nich ochrannú vrstvu, zmierňuje nepríjemné príznaky zápalových ochorení, ako aj príznaky žalúdočného vredu, syndr´mu dráždivého čreva, vredového zápalu hrubého čreva, ako aj príznaky Crohnovej choroby. V nich nachádzajúce sa slizy zmäkčujú, upokojujú a chránia sliznicu, okrem toho sa ibištek môže použiť pri zápale čriev, kolike, hnačke, a zápche.

Proti nachladnutiu 

Mnohostranný ibištek je bohatý na protizápalové flavonoidy, preto je účinným pomocníkom proti prechladnutiu, a zápale mechúra, znižuje iritácie pri obličkových kameňoch.

Antibakteriálne vlastnosti

Čaj z ibišteka možno použiť pri ochoreniach dýchacích ciest, keďže rozpúšťa hlieny uložené v dýchacích cestách a tým pádom chráni pred suchým kašľom. Táto liečivá rastlina dezinfikuje sliznicu ústnej dutiny, zmierňuje zápal ďasien, veď aj v listoch aj v koreňoch nachádzajúce sa polysacharidy majú antibakteriálne účinky, ktoré zabíjajú choroboplodné zárodky.

Lieči aj zvonka

Pri vonkajšej aplikácii ibištek pomáha zmierňovať zápaly kože, menšie odreniny ale možno ho použiť aj na štípance od komárov, uhryznutia pavúkom, alebo bodnutia osou. Na menšie rany a popáleniny priložme obklad z ibišteka.

Zdroj:

http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-althaea-officinalis-for-skin-hair-and-health/#gref

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu