Počet celiatikov v celosvetovom meradle narastá, keďže nie je liečiteľná, je veľmi dôležité, aby sa postihnutí zoznámili a akceptovali svoju chorobu, resp. sa naučili s ňou žiť. Na čo sa sústrediť?
Pôvod celiakie, iným slovom neznášanlivosť lepku, je ešte stále nejasný. U jednotlivcov je spôsobená genetickou náchylnosťou, u iných je tam podozrenie z autoimúnneho ochorenia, u ďalších ide o stres. Jej vyvolávačom je jeden stavebný prvok bielkovinového komplexu nachádzajúci sa v obilninách - gliadín, ktorý poškodzuje klky tenkého čreva. Keďže nedostatočne fungujúci tráviaci systém nie je schopný štiepiť gliadín, nastáva chorobná imunologická reakcia: v jej dôsledku sa obranyschopnosť organizmu obráti sama proti sebe.
V prípade celiakie sa môžu prihlásiť príznaky súvisiace so zápalom sliznice tenkého čreva, a tráviace ťažkosti, ale často sa objavuje hnačka, zápcha a bolesti podbruška. Okrem toho nadúvanie, bolesti kľbov, tŕpnutie končatín, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, únava, ale občas sa objavia aj škrvny pripomínajúce ekzém. Keďže neustále klesá veľkosť klkov, dôležitých pre vstrebávanie živín, tieto sa časom celkom sploštia, alebo môžu aj odumrieť. Keďže časť príznakov celiakie je všeobecná, okrem toho veľmi pripomína alergiu na obilie, alebo syndróm dráždivého čreva, či Crohnovu chorobu, často sa dá ťažko jednoznačne povedať, či ide naozaj o celiakiu.
Celiakiu nemožno liečiť, ale bezlepkovou diétou možno zabezpečiť jej bezpríznakovosť. Je mimoriadne dôležité, aby sme značne znížili, respektíve sa celkom vzdali potravín s obsahom lepku, zakázaných obilnín: pšenica, jačmeň, raž, otruby, maltóza,
z nich pripravené výrobky, napríklad pečivo, cestoviny, zákusky, keksy, alebo obalené mäso, ale týka sa to aj salámy a klobásy. Ľudia postihnutí celiakiou by mali byť striedmi v konzumácii sušeného ovocia, keďže sa proces sušenia často urýchľuje obilninami. Medzi základnymi látkami viacerých alkoholických nápojov je lepok, napr. v pive.
Pri nasledovaní jedálnička pre celiatikov, obilniny obsahujúce lepok môžeme nahradiť ryžou, kukuricou, pohánkou, manikom, z nich pripravenou múkou môžeme upiecť bezlepkový chlieb, pripraviť cestoviny a zákusky. Nezabúdajme na lekvár, med, vajíčko, zemiaky, ďalej na proso a hrach. Povolené sú aj nažky slnečníc, semienka rohovníka (svätojánsky chlieb), ďalej potrava na báze jadierok z tekvice, ale pokojne konzumujme aj mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, mäso a ryby. Vynikajúcou náhradou obilnín je aj mrlík čílsky - quinoa. Vzhľadom na svoj obsah vlákniny možno ľahko stráviteľný mrlík čílsky ľahko zaradiť do diétneho jedálnička, chudnutia, pretože zasýti a udržuje hladinu krvného cukru.
Je dobré vedieť, že príznaky celiakie by zhoršili potraviny s prísadam[D1] i,
najmä zahusťovadlá, prášok do pečiva, a aj regulátory kyslosti, keďže obsahujú lepok. Počas nákupu si dôkladne pozrime štítok tovaru, na ktorom je povinné vyznačiť zložky obsahujúce lepok, a aj to, ak bol výrobok vyrobený vo firme spracujúcej lepok.