V priemere na tisíc ľudí pripadnú dvaja, ktorých sužuje Crohnova choroba, najčastejšie sa prejavuje u dospelých v mladšom veku, ale môže postihnúť aj deti. Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie črevného systému. Zatiaľ toto ochorenie nie je možné liečiť, existujúce terapie zmierňujú iba príznaky.
Crohnovu chorobu možno zaradiť medzi civilizačné ochorenia, nakoľko sa objavuje vo väčšine prípadov v rozvinutých krajinách.
Vo všeobecnosti Crohnova choroba postihuje dolnú oblasť tenkého čreva a hrubé črevo, avšak prepuknúť môže v ktorejkoľvek časti črevnej sústavy. Ide o silný chronický zápal, ktorý postihuje nielen sliznicu, ale aj steny čriev, po čase sa dokonca vytvárajú vredy. Samotné ochorenie sa môže prejaviť súbežne na viacerých miestach črevného systému, keď zosilnie, príznaky sú závažnejšie.
Najtypickejším príznakom Crohnovej choroby je chronická, mimoriadne riedka hnačka, ktorú sprevádzajú silné kŕčovité bolesti na pravej strane podbruška. Kŕče sú často natoľko intenzívne, že môžu byť omylom pripisované zápalu slepého čreva. Z dôvodu hnačky a zápalu sliznice je vstrebávanie živín značne obmedzené, preto môže dôjsť k stavom nedostatku, chudokrvnosti. Imunitný systém je oslabený, pacient trpí únavou a nechutenstvom, všeobecným sprievodným znakom je horúčka. Pacientov trpiacich Crohnovou chorobou často trápi aj natrhnutie konečníka a hnisavé vačky - zhluky v jeho okolí.
V zriedkavých prípadoch je Crohnova choroba sprevádzaná bolesťami kĺbov, nechutenstvom a nevysvetliteľnou stratou hmotnosti.
Najvážnejším následkom Crohnovej choroby je zúženie, resp. celkové upchatie hrubého čreva, ktoré vyvoláva sústavne prítomný zápal. V takýchto prípadoch sa stolica vyprázdňuje iba čiastočne, preto sa v organizme hromadia toxické látky, ktoré svoje účinky dlhodobo vyvinú nielen v zasiahnutých úsekoch čreva, ale ich škodlivé účinky majú nepriaznivý vplyv aj na činnosť ostatných orgánov. V prípade úplného upchatia čreva sa objaví sústavné zvracanie, neustále nutkanie na zvracanie a vysoká horúčka - čo už vyžaduje lekársky zásah. Medzi príznakmi Crohnovej choroby sú časté aj perforácie, ktoré sú spôsobené fistulami a vedú k závažnému krvácaniu.
Zatiaľ nie sú známe príčiny, ktoré spôsobujú toto ochorenie. Je však isté, že rodinná anamnéza môže predpovedať jej výskyt. Pokiaľ sa Crohnova choroba objavila u niektorého z priamych príbuzných, je 20% pravdepodobnosť, že ochorenie prepukne aj u vás. Podľa niektorých názorov je choroba výsledkom autoimúnneho procesu. Nemá však žiadnu spojitosť so stresom a duševnými poruchami, ani to nie je pravdou, že Crohnova choroba je infekčná. Rovnako je však potvrdené, že v prepuknutí tohto ochorenia zohrávajú svoju úlohu patogénne baktérie. Toto tvrdenie dokázal tím vedcov z Univerzity v Pensylvánii, ktorí dávajú do súvisu s Crohnovou chorobou jednu z poddruhov baktérie proteobacteria, ktorá sa nachádza v črevnej flóre. Z toho teda vyplýva, že pokiaľ sa podarí zmeniť zloženie črevnej flóry tak, aby sa počet týchto baktérií znížil, zníži sa aj riziko ochorenia.
Podľa štúdie, publikovanej v odbornom časopise Science Translational Medicine, môže stáť na pozadí Crohnovej choroby proteobacteria. Táto baktéria produkuje vo veľkom množstve enzým ureáza, ktorý rozkladá ureu (karbamid) na uhľohydráty a amoniak. Pod vplyvom amoniaku, respektíve amónnych solí, vznikajúcich prostredníctvom baktérií, sa spustí pre chorobu typický zápalový proces na sliznici črevnej sústavy, zároveň sa naruší aj rovnováha črevnej flóry. Pokiaľ sa teda podarí zmeniť zloženie črevnej flóry tak, aby bol pomer baktérií produkujúcich amoniak podstatne nižší, je veľká šanca na to, aby bola liečba Crohnovej choroby jednoduchšia.
Dr. Gary D. Wu spolu s kolegami porovnali najskôr vzorky stolice 90 osôb trpiacich Crohnovou chorobou a 26 zdravých detí.
Vysvitlo, že vo vzorkách chorých bol počet proteobaktérií a amónnych solí, vznikajúcich počas metabolizmu dusíka pri rozklade bielkovín, podstatne vyšší. Po tomto poznaní vedci uskutočnili ďalšie pokusy na myšiach, aby mohli sledovať zmeny v črevách súvisiace s metabolizmom dusíka. Črevnú flóru zvierat “vyčistili”, následne dodali do organizmu Escherichia coli baktérie pozitívne aj negatívne na ureázu. Vplyvom baktérií negatívnych na ureázu sa nevytvorila dysbióza ( t.j. nenarušila sa rovnováha črevnej flóry), naopak, u myší ošetrených Escherichia coli baktériou pozitívnou na ureázu, prebehol spomínaný proces, ba čo viac, zhoršil sa zápal hrubého čreva.
Po pokusoch na myšiach bol tento spôsob otestovaný aj na ľuďoch, následkom čoho sa u testovaných značne zmiernilo bakteriálne zaťaženie. Podľa Dr.Wu je takto možné, že podobne ako u myší, aj u ľudí trpiacich zápalovými ochoreniami čriev, bude možné upraviť črevnú flóru správnym smerom.
Znížením množstva baktérií, produkujúcich ureázu, je zase možné zmierniť riziko dysbiózy, a vzniká tak možnosť na liečbu Crohnovej choroby alternatívnym spôsobom.
I napriek tomu, že na pozadí prepuknutia ochorenia nie sú nesprávne stravovacie návyky, správna diéta môže výrazne zlepšiť stav pacienta. Treba sa vyhýbať konzumácii múky a rafinovaným potravinám s obsahom cukru a prídavných látok. Strava, vysokým obsahom živočíšnych bielkovín, resp. tukov, môže súvisieť s prepuknutím Crohnovej choroby, preto radšej uprednostnime potraviny s obsahom rastlinných bielkovín.
Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové účinky a nakoľko vplyvom nedostatku vitamínu K sa môže prejaviť zápal čriev, konzumujme jedlá, ktoré ich obsahujú. Čo sa liečivých rastlín týka, doporučuje sa konzumácia nasledovných: ibiš lekársky, harmanček - kamilky, alebo sladké drievko, ktoré upokojujú zapálené tkanivá. I napriek tomu, že rastlinné vlákniny sú pre zdravé trávenie potrebné v každom organizme, v prípade Crohnovej choroby je výhodnejšie, pokiaľ do svojho jedálnička zaradíme iba ľahko stráviteľné vlákniny a budeme sa vyhýbať mastným jedlám.