head

Candida infekcia: aké má príčiny a príznaky

Candida infekcia môže byť následkom užívania antikoncepcie s vysokým obsahom hormónov
Candida infekcia môže byť následkom užívania antikoncepcie s vysokým obsahom hormónov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Candida a jej liečba

Koľko ľudí, toľko príznakov môže mať Candida infekcia: vyrážky, bolesti hlavy, migréna, ale ani zápal močového mechúra nemusí byť jednoznačne prejavom prechladnutia, môže poukazovať aj na prítomnosť kvasiniek.

Candida infekcia (iným menom candidiasis) sa dotýka mnohých ľudí, avšak mnohí ani len netušia, aké mnohoraké príznaky môže vyvolať v organizme, pokiaľ sa táto huba premnoží. O niektorých príznakoch by si nik ani len nepomyslel, že poukazujú práve na začínajúcu Candida infekciu.

Na čeľaď rašiacich Candida húb sa netreba pozerať ako na nepriateľa, nakoľko sú súčasťou zdravej črevnej mikroflóry u človeka, ktorých výskyt je v tomto prostredí prirodzený. Ťažkosti spôsobuje iba vtedy, pokiaľ sa naruší rovnováha črevnej flóry a Candida huba sa premnoží.

Príčiny Candida infekcie

Vzniku Candida infekcie napomáha antibiotická liečba, nakoľko antibiotiká vo veľkej miere poškodzujú črevnú flóru a namiesto prospešných baktérií sa tam usadia huby. Na vine môže byť aj antikoncepcia s vysokým obsahom hormónov, dlhodobé užívanie steroidov, nadmerná konzumácia alkoholu a potravinová alergia. Rovnako živnú pôdu predstavuje nadmerná konzumácia mäsa, rôznymi pochutinami prijaté prídavné látky, ďalej prekyslenie organizmu.

Žiaľ premnoženiu huby napomáha aj oslabená imunita, respektíve vírusové infekcie.

Zavádzajúce príznaky

Candida albicans v ústach, Candida albicans v hrdle, proste výskyt tejto huby je možný všade. Často býva príčinou bieleho povlaku na jazyku, suchej pokožky, polámaných nechtov, alebo nadúvania.

Nakoľko huba získava energiu potrebnú pre svoju existenciu odbúraním cukrov, pritom vytvára kyselinu mravčiu, alkohol, kyselinu maslovú a mliečnu, ako aj kyselinu propionovú, preto pociťuje pacient štipľavú bolesť pri močení, i napriek tomu, že inak nemá infekciu močových ciest.

Infekcia Candidou môže viesť aj k vypadávaniu vlasov, k ochoreniu dýchacích ciest, resp. k migréne, okrem iného môže spôsobovať aj chronickú únavu a poruchy spánku.  Zápal hltanu a pálenie záhy môžu byť tiež následkami infekcie, pokiaľ je niektorý z týchto príznakov trvale prítomný, oplatí sa vykonať v každom prípade test na Candidu.

Zisťovanie Candidy

Zisťovanie prítomnosti huby Candida albicans prebieha pomocou výteru z hrdla, pošvy, či vzorky z povrchu jazyka. Najúčinnejší spôsob však prebieha vykázaním antiteliesok z krvného séra.


Tipy proti Candide

Candida albicans napomáha tráviacim procesom, presnejšie odbúravaniu živín. Zdravotné problémy spôsobuje iba v tom prípade, pokiaľ sa premnoží. Pokiaľ tento stav už nastal, je potrebné zakročiť. V tomto nám môže pomôcť Candida diéta, resp. liečba jej pomocou bude intenzívnejšia.  

Candida diéta

Nakoľko sa Candida albicans sa živí uhľohydrátmi - sacharidmi, doporučuje sa dodržiavať zásady Candida diéty, v rámci ktorej je potrebné vyhýbať sa konzumácii cukru, medu, potravinám a obsahom octu, horčice, sušeného ovocia, resp. mliečnych výrobkov. Dodržaním týchto zásad sme už urobili veľa proti Candide.

Na zakázanú listinu sa dostáva aj alkohol, káva, hladká biela múka, z nej pripravené pečivo, ďalej biela ryža a jedlá pripravené použítím droždia. Vyhýbajme sa mäsovým výrobkom obsahujúcim prídavné látky, ovocným šťavám, avšak na príjem dostatočného množstva tekutín nezabúdajme.

Súčasťou Candida diéty je aj zelenina

Candida diétu je vhodné doplniť detoxikáciou, ktorá môže pomôcť zabrániť premnoženiu húb. Doporučuje sa aj konzumácia čerstvej, alebo sparenej zeleniny: brokolica, karfiol, paradajky, lúpaný hrach, paprika, reďkovka, uhorka, resp. baklažán sú neoddeliteľnou súčasťou Candida diéty. Proti hube nám môže pomôcť aj riasa spirulina a jačmenná tráva.

Čas trvania Candida diéty je spravidla 3 - 6 mesiacov.

Čím možno nahradiť cukor?

Dobrou voľbou môže byť xylitol, prípadne stévia, ktoré sú 3-krát sladšie ako cukor, sú takmer bez kalórií, ďalej erytritol, ktorý nezvýši hladinu krvného cukru a inzulínu, jeho glykemický index je nulový a obsahuje iba 0,2 kalórií na jeden gram.

Hygiena

K tomu, aby sme sa čo najskôr uzdravili, je dôležité po sprche, alebo kúpeli dôkladne utrieť pokožku tela do sucha, nezabúdajúc na záhyby, podpazušie a ine ukryté miesta. Pri pobyte na kúpalisku nenechajme, aby sa mokré plavky usušili na našom tele, prezlečme sa do suchých a mokré nechajme vysušiť na slnku. Spodné prádlo si vyberajme podľa možnosti z prírodných materiálov. Takéto prádlo je v letných mesiacoch nielen komfortnejšie, ale v prípade opakovaných infekcií sa priam doporučuje.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu