head

Plesňové infekcie - Zbavte sa ich pomocou levanduľového oleja

Plesňové infekcie: prečo je levanduľový olej dobrý?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Candida a jej liečba

Väčšina ľudí nevie, že levanduľový olej môže pomôcť pri plesňových infekciách, avšak má aj takéto vlastnosti. Portugalským vedcom sa podarilo dokázať, že proti niektorým kožným, vlasovým a nechtovým plesniam a proti najčastejším plesňovým infekciám medzi prstami nôh, je levanduľový olej účinným prírodným liekom.

Plesňové infekcie sú veľmi časté a stále viac ľudí postihujú. Sú sprevádzané silným zápalom a olupovaním kože, začervenaním, mokvajúcimi pľuzgiermi, občas neznesiteľným svrbením, a môžu sa objaviť takmer kdekoľvek na tele. Postihnutá môže byť pokožka hlavy, nechty, pohlavné orgány, záhyby lona, ale aj ústa a pažerák. Plesňové infekcie sa ošetrujú antimykotickými krémami alebo kefkami, prípravkami na orálne použitie, ale aj levanduľový olej môže pomôcť v prekonaní infekcie.

Ako účinkuje?

Liečbu plesňových infekcií mimoriadne sťažuje to, že huby sú extrémne odolné, dokonca aj pri najmodernejších liekoch nie je ľahké sa ich zbaviť navždy. Avšak tieto prípravky môžu mať mnoho vedľajších účinkov, najmä ak sú aplikované dlhodobo.

Použitie levanduľového oleja však nemá vedľajšie účinky, ale skôr zmierňuje napätie, nervozitu a bolesti hlavy spôsobené stresom.

Jeho účinné látky poškodzujú bunkovú membránu plesní, čo vedie k odumretiu buniek. Či už ide o kandidózu spôsobenú druhom Candida, o plesňové infekcie, ktoré postihujú kožu a nechty, levanduľový olej môže v oboch prípadoch pomôcť. Avšak protiinfekčný sedatívny linalol a linalyl-acetát v ňom obsiahnutý, môžu byť prínosom nielen v prípade hubových infekcií, ale upokojujú aj aknóznu pleť a prispievajú k odstráneniu akné.

Ľahko pripravíme

Príprava levanduľového oleja, ktorý  s obľubou používame na aromaterapiu, si nevyžaduje obzvlášť dlhú prípravu. K tomu je potrebné starostlivo umyté kvety rastliny dať do menšej zaváraninovej fľaše, ktorú následne naplníme kokosovým alebo olivovým olejom tak, aby kvety boli úplne pokryté. Fľašu necháme dva dni dozrievať na slnečnom mieste a každých dvanásť hodín trasením premiešame.  Keď sa tak stalo, ďaľšiu čistú fľašu prikryjeme sterilnou gázou a olej opatrne cez gázu precedíme, dbajúc na to, aby sme kvety levandule poriadne povytláčali. Následne olej nalejme do tmavej fľaše. Ak olej skladujeme na suchom chránenom mieste, vydrží pol roka až rok. 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu