head

Mýty o stravovaní | Sú vajcia a tuky nezdravé?

Skutočne škodia vajcia srdcu?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Skutočne zvyšujú vajcia hladinu cholesterolu? Patria mastné jedlá pri zdravom stravovaní na zoznam zakázaných potravín? Mýtov o zdravom stravovaní je neúrekom, zozbierali sme 5 najčastejších z nich.

Často počúvame, aby sme nejedli tuky a mastné jedlá,  aby sme svoj deň začali obilnými vločkami, ktoré nám dodajú energiu a aby sme v záujme zachovania svojho zdravia uprednostnili radšej “light” potraviny.  Skutočne stojí za to, aby sme týmto mýtom o stravovaní “naleteli”?

Vajcia škodia srdcu

V povedomí mnohých z nás žije presvedčenie, že konzumácia vajec predstavuje pre naše srdce cholesterolový útok, to však zďaleka nie je pravda. Štúdie preukázali, že cholesterol nachádzajúci sa vo vajíčkach nie je zlý cholesterol a môžeme ho teda s mierou konzumovať. Oveľa väčšie nebezpečenstvo pre náš organizmus však predstavujú potraviny plné nasýtených tukov a cukru.

Od mastných jedál sa priberá

Aj medzi tukom a tukom existuje rozdiel: nasýtené tuky sú priamou cestou k rýchlej obezite, avšak nenasýtené tuky náš organizmus potrebuje. Pečené zemiaky, chipsy, hamburgery, bohaté na nasýtené tuky a plné umelých prísad, škodia nášmu črevnému traktu, naopak orechy, lieskové oriešky, či avokádo  obsahujú také nenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú správne fungovanie nášho organizmu. Pokiaľ zároveň s nimi budeme jesť zeleninu a ovocie zelenej farby, môžeme znížiť riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a napomôžeme tak aj procesu alkalizácie.

Potraviny light sú zdravé

Vo väčšine prípadov, keď pri príprave jedál vylúčime určitú zložku, napr. tuk, spravidla je potrebné ho nahradiť niečím iným. To platí aj v prípade tzv. light potravín: hoci takmer neobsahujú žiadny tuk, oplatí sa prečítať si balenie a skontrolovať obsah cukru,  pretože v mnohých prípadoch sa práve potravinách, označených ako “light”, nachádza  prekvapivo veľké množstvo cukru, čo nám v danom prípade môže uškodiť viac, ako lyžica tuku!

Müsli a kukuričné lupienky sú zdravé

Mnohí z nás sa ešte stále domnievaju, že müsli a kukuričné vločky predstavujú zdravé a výdatné raňajky, je to však mylná predstava: väčšina vopred pripravených müsli a raňajkových vločiek totiž obsahuje príliš veľa cukru, stabilizátorov chuti, arómy a farbív, následkom čoho už skoro ráno zaťažíme svoj organizmus obrovskou dávkou toxínov, čo môže mať vplyv na celý náš deň. Pripravme si vlastné müsli z prírodných prísad, čerstvého ovocia, rastlinného mlieka a oslaďme ho repkovým medom, ktorý disponuje alkalizujúcim účinkom! Môžeme doň pridať aj konopné-, alebo chia semienka.

Alkalizácia je zbytočný módny trend

Náš organizmus je dokonale zladený, no o to zložitejší systém. Je schopný samoliečby, čiže aj alkalizácie a detoxikácie, ale stres a nezdravé stravovanie dokážu ľahko narušiť jeho acidobázickú rovnováhu, vtedy je potrebná alkalizácia . Prekyslenie organizmu signalizujú problémy s trávením, reflux, bolesti kĺbov, matná pokožka a bolesti hlavy. Je dôležité vedieť, že čím viac  ovocia a zeleniny zelenej farby konzumujeme, o to viac podporujeme udržanie optimálnej acidobázickej rovnováhy nášho organizmu, navyše, ak v určitých intervaloch absolvujeme aj alkalizujúci, detoxikačný program, môžeme tým zabrániť vzniku mnohých ochorení.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu