head

Deti a parazity: nie deti sú na vine!

Parazity: aké príznaky spôsobujú u detí?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Parazity a červy

Vaše dieťa spí zle, škrípe zubami, alebo sa na jeho telíčku objavila žihľavka? Nenechajte tento problém bez povšimnutia! Je možné, že príznaky spôsobuje parazitárna infekcia. Pozrime sa, prečo je stret detí s parazitmi nebezpečný!

Nakoľko majú deti slabší imunitný systém, riziko vzniku ochorení, vrátane parazitárnych infekcií, je u nich zvýšené. Pieskovisko na ihrisku, domáci miláčikovia, neumyté ovocie a zelenina, alebo infikovaná voda,  sú všetko takými zdrojmi parazitov, s ktorými sa deti často stretávajú. Keď sa deti a parazity dostanú do bližšieho kontaktu, príživníci odoberajú z ich organizmu cenné živiny, čo môže viesť ku vzniku rôznych chorôb z nedostatku niektorej živiny a radu nepríjemných príznakov.

Nie je to psychický problém

Na prítomnosť parazitov upozorňuje, ak má naše dieťa neustále riedku stolicu, alebo ho trápi chronická zápcha a objaví sa aj bolesť brucha, nechutenstvo, na jeho pokožke sú ťažko miznúce vyrážky, alebo ho často svrbí zadoček. Varovnými signálmi môžu byť aj výbuchy hnevu, alebo aj to, keď má dieťa stále zlú náladu, je „bez nálady“, je ťažké zapojiť ho do hry, alebo v ničom nenachádza potešenie. Parazity môžu spôsobiť aj alergiu, poruchy spánku, zápaly dýchacích ciest, ale aj neustálu bolesť hlavy. Príčinou je, že toxíny v exkrementoch parazitov vplývajú na nervový systém škodlivo, kvôli čomu sa môžu objaviť výbuchy hnevu, poruchy koncentrácie, ale aj depresívne stavy a únava. Nakoľko deti často nevedia, alebo len veľmi ťažko dokážu popísať, čo ich bolí, rodičia majú veľmi ťažkú úlohu, keď chcú zistiť, kde je problém. Navyše väčšina z nich ani nemyslí na to, že v črevách ich detí môžu prežívať parazity, radšej inklinujú k tomu, že dieťa má nejaký psychický problém.

Odkiaľ sa dostanú parazity do tela dieťaťa?

Pre mnohých rodičov je nepríjemné, keď sa zistí, že ich dieťa je infikované parazitmi. Táto infekcia však neznamená zanedbávanie hygieny, alebo to, že mamičky a oteckovia nezabezpečujú dostatočne čistý životný priestor pre malých. Najčastejšie sú nosičmi parazitov práve domáci miláčikovia, a veru mačiatka a psíčatá sa so svojimi malými majiteľmi často hrajú alebo spávajú. Vzhľadom na to vôbec nie je prekvapivé, keď sa po hladkaní zvieratiek špinavými rukami detí dostanú do ich telíčka mrle, hlístovce, pásomnice a leptospira. Títo príživníci, prípadne ich larvy a vajíčka, sa do organizmu dostanú aj infikovanými potravinami, reč je napríklad o pohnojenom ovocí a zelenine, ktoré sa dostatočne neumylo, alebo o rôznych druhoch mäsa, ktoré neprešlo dostatočnou tepelnou úpravou. Parazity a deti sa môžu dostať do blízkeho kontaktu napríklad aj počas programu v prírode, stačí, keď sa dieťa bude hrať na pieskovisku plnom infikovaného piesku, vloží si úst hračky z pieskoviska, alebo sa parazity dostanú pod ich nechty, odkiaľ potom priamo do ich úst. Ďalším zdrojom parazitov je aj infikovaná voda, i keď riziko, že sa naše dieťa napije takejto vody, je veľmi nízke.

Čo môže urobiť rodič?

Neviňme deti, lebo deti sú „obeťami“ parazitov, naozaj nemôžu za to, že sa infikovali. Liečba, ku ktorej nie je nevyhnutné dokázať prítomnosť parazitov a ich lariev,  je už úlohou lekárov. Keď je lekár pohotový, z príznakov dieťaťa môže dedukovať prítomnosť parazitov. Nezdravý vzťah medzi deťmi a parazitmi je možné zničiť pomocou  tabletiek proti parazitom, avšak domáca dezinfekcia je už úlohou rodičov. Je dobré všetky hračky detí umyť dezinfekčným prípravkom, vymeniť posteľné prádlo a dôkladne oprať topánky a oblečenie, ktoré deti nosia vonku. Odčervenie domácich miláčikov a ich očkovanie sú tiež nevyhnutné, a dôkladne očistime aj  tie miesta, kde sa najviac zdržiavajú a spia. Vyčistime si doma koberce, všetky povrchy očistime dezinfekčným prípravkom. Nechty detí vždy strihajme na krátko, denne im meňme spodnú bielizeň a naučme ich na pravidlá a dôležitosť umývania si rúk.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu