Mnoho ľudí viní nedostatočnú starostlivosti o pleť, alebo nevhodne zvolené kozmetiká v prípadoch, kedy je ich koža začervenalá, svrbí a je popraskaná, navyše rýchlo vráskavie. Avšak nielen vonkajšie, ale aj vnútorné príčiny môže mať, ak u niekoho vznikne suchá koža, preto sa oplatí zistiť si príčiny.
Suchá koža sa často vytvorí vplyvom vonkajších faktorov. Môže to byť spôsobené nevhodným mydlom alebo telovým mliekom, voňavými látkami, suchým vzduchom počas vykurovacej sezóny, ale môže byť za to zodpovedný aj nevhodný životný štýl. Nízky príjem tekutín, príjem potravinových prísad, soľ a cukor, fajčenie, konzumácia alkoholu a príliš veľa kávy, sú faktormi, ktoré zodpovedajú za zhoršenú kvalitu pokožky, ale dôvodom suchej kože môžu byť aj vnútorné príčiny.
Poškodená lipidová vrstva - lipidy chránia štruktúru pokožky pred stratou vody a pred poškodením vonkajšími vplyvmi - môže spôsobiť suchú pokožku, v takomto prípade ochrana čiastočne zanikne. Lipidová vrstva však môže byť vhodnou starostlivosťou obnovená. V tom nám pomáha urea, ktorá sa vo svojej prirodzenej forme nachádza v hornej vrstve kože, nájdeme ju takmer vo všetkých telesných tekutinách a na povrch kože sa dostane potením. Koncentrácia urey určuje schopnosť pokožky zadržiavať vodu a jej obranychopnosť. Urea používaná v kozmetických prípravkoch na ošetrenie suchej pokožky sa vyrába umelo, avšak je veľmi účinná.
Určenie príčin je úlohou špecialistu, v prvom rade je potrebné navštíviť dermatológa. Pokiaľ on usúdi, že neexistujú žiadne vonkajšie príčiny svrbenia, a pocitu napätej a suchej kože, posiela svojho pacienta na rôzne vyšetrenia. Mnohokrát iba dôkladné endokrinologické vyšetrenie môže odhaliť príčiny. Zoznam vnútorných príčin spôsobujúcich suchú pokožku je dlhý. Môže to byť znížená funkcia štítnej žľazy, zvýšená tvorba estrogénu, alebo znížená produkcia androgénov, ale aj cukrovka, potravinová alergia, či psychický stres môžu tiež spôsobiť suchú pokožku. V prípade suchej kože zvážme detoxikáciu, pretože odstraňovanie toxínov pomôže účinnejšiemu vstrebávaniu živín, naša pokožka sa stáva viac hydratovanou, obnoví sa jej sviežosť a hebkosť.
Pokiaľ sa suchá koža vytvorí v dôsledku nejakej hormonálnej poruchy, cukrovky, alebo problémov so štítnou žľazou, potom vo väčšine prípadov je nevyhnutná liečba, ktorú sa oplatí doplniť správnou výživou. Existuje niekoľko vitamínov, ktoré prispievajú k zdraviu pokožky a zvyšujú jej schopnosť zadržiavať vlhkosť. Konzumujme jedlá bohaté na vitamín A, ale aj antioxidačný, protizápalový vitamín C, ktorý je zvlášť účinný proti vráskam, a zlepšuje aj elasticitu kože. Obzvlášť užitočný na nápravu suchej kože je vitamín E, ktorý zvyšuje hydratáciu pokožky. Príjem esenciálnych mastných kyselín je tiež dôležitý, pretože podporujú vlhkosť a živiny pre správnu funkciu membrán v bunkách. Ak nenahradíme chýbajúce omega-3 mastné kyseliny, naša pokožka sa rýchlejšie vysuší, nástrahy počasia. Pri vnútornej hydratácii nám pomáha zelenina a ovocie, rovnako aj superpotraviny, ako sú čučoriedky, bobule acai a avokádo.