head

Škodlivé É-čka v kozmetike

Škodlivé É-čka v kozmetike
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Ak sa budete vyhýbať rôznym prídavným látkam v kozmetike, budete spokojní s tým, čo uvidíte v zrkadle. V jednej priemernej kúpeľni sa nachádza obrovské množstvo kozmetických prípravkov. Ste si však istí, že o každom viete, čo presne obsahuje?  Na to, aby ste vedeli všetko o toxínoch nachádzajúcich sa v kozmetike, je treba bližšie spoznať škodlivé É-čka.

Ako spoznám, že používam nebezpečnú kozmetiku?

Najprv sa zhlboka nadýchnite a upokojte: nie všetky prídavné látky s označené písmenom E sú nebezpečné. Nebezpečenstvo predstavujú tie, ktoré budeme volať škodlivé É-čka.

Starám sa o svoju pleť, používam len značkové a najdrahšie krémy. Mám sa tiež obávať?

Žiaľbohu, aj keď je niečo drahé a značkové, neznamená to, že nemôže obsahovať škodlivé látky. V hydratačných prípravkoch, v detských krémoch, ale aj v anti-agingových krémoch sa s veľkou obľubou používajú petrochemikálie, vznikajúce pri výrobe benzínu. Tieto vytvárajú na pokožke súvislú vrstvu filmu a podnecujú tak tvorbu vyrážok . Na etikete výrobku môžu vyzerať aj takto: Mineral oil, Paraffinum liquidum, Paraffin, Petrolatum, Petroleum.

Škodlivé É-čka medzi farbivami

Viacerí ľudia dávajú prednosť farebným krémom, avšak aj syntetické farbivá môžu byť nebezpečné: môžu spôsobiť napr. alergiu, astmu, žihľavku, ba dokonca môžu byť pôvodcom vzniku rakovinového ochorenia. Preto by ste sa mali oblúkom vyhnúť týmto škodlivým É-čkam:

  • E102, E123, E124, E127, E128, E129, E131, E132, E142

Dioxán (Diethylene Oxide, Polyethylene, Polyethylene glycol, Polyoxyethylene, Diethylene Dioxid, Dioxacyclohexane) slúži na zmiernenie podráždení pokožky spôsobených petrochemikáliami. Tieto látky sú náchylné vyvolať nádorové ochorenia pečene, žlčníka a pľúc, okrem toho oslabujú prirodzenú obrannú funkciu pokožky a prispievajú k jej vysúšaniu.

Nebezpečné konzervanty

Buďte opatrní aj pri konzervačných látkach, najväčšie nebezpečenstvo predstavujú močovina (Benzylhemiformal, Carbamide, Diazolidinyl, Glycinate, Parafolmaldehyde) a parabény. Sú spúšťačmi podráždenia, kašľa, migrény, kožných ochorení ako napr.extrémne vysušená pokožka –, ako aj hormonálnych ťažkostí.

Aromatické toxíny

Určite ste už na vlastnej koži zažili, že vás od príjemne voňajúcich krémov začala svrbieť pokožka a objavili sa na nej aj vyrážky. Príčinou môže byť napr. niektorá z aromatických zložiek kozmetického prípravku. Škodlivé É-čka však nechýbajú ani v jednom kozmetickom výrobku určenom na starostlivosť o tvár. Stojí teda za to preštudovať si zloženie daného výrobku a vylúčiť tak nebezpečnú kozmetiku. Aby sme sa mohli pokojne a v zdraví pozrieť do zrkadla!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu