V prípade zápalu kože si najrôznejšie symptómy vyžadujú mnohostranné vyšetrenia a individuálnu liečbu, preto je dôležité, aby sme sa čo najskôr obrátili na odborníka, a nezačínali samostatne s domácou liečbou.
Diagnóza stanovená za pomoci internetu je v najčastejších prípadoch mylná, a sťažuje ďalšiu liečbu. Samozrejme, je dobré, ak venujeme pozornosť, čo ukazuje naša koža, veď aj v pozadí zdanlivo bagatelného zápalu kože môžu stáť vážne choroby, ale nemusíme hneď myslieť na to najhoršie. Spomeňme najčastejšie sa vyskytujúce zápaly kože!
Napadli nás vírusy
Známe sú dva typy vírusu Herpes simplex, ktoré postihujú mnoho ľudí. Keď sa na nose, ústach a v ústnej dutine, alebo niekedy aj na tvári objavujú pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré časom kôrnatejú, myslime na nákazu vírusom Herpes simplex HSV-1, ktorý sa šíri slinami. Herpes simplex má aj druhý typ, tzv. HSV-2, ktorý sa šíri intímnym stykom, a spôsobuje pľuzgiere alebo abscesy na pohlavných orgánoch, alebo na konečníku. Tento vírus, ktorý napadá asi 500 miliónov ľudí je aj preto nebezpečný, lebo v prípade tehotných žien choroba ohrozuje aj vyvíjajúci sa plod.
Na vírus Herpes simplex je charakteristické, že sa nesie, to znamená, že kto sa raz nakazil, tomu v organizme tento vírus ostáva do konca života a z času na čas, najmä v dôsledku oslabenej imunity vypukne znova. Väčšinou sa vírus herpesu dostane do organizmu už v detstve spolu s ovčími kiahňami. To je herpes zoster. Druhý, alebo opakovaný priebeh sa prejaví vo fome pásového oparu. Proti nákaze možno siahnúť po antivírusových produktoch, ale žiaľ, liečba, ktorá by pacienta s konečnou platnosťou zbavila symptómov, neexistuje. Už oddávna prebiehajú výskumy, ktorých hlavným cieľom je vyvinúť účinné očkovanie na prevenciu infekcie, ale tieto doposiaľ neviedli k želanému výsledku.
Neinfekčné zápaly kože
Existujú také zápaly kože, ktoré majú evidentné prejavy, ale v ich pozadí nie sú preukázateľné žiadne patogény. Taká je napríklad žihľavka, ktorú sprevádza pálivé svrbenie, môžu sa vyvinúť aj pľuzgiere, a často ide o takú alergickú reakciu, ktorú vyvolávajú niektoré lieky, chemikálie alebo jedlá. Objavuje sa na tele kdekoľvek, a po odstránení príčiny alergie sa v priebehu niekoľkých dní vytrácajú aj príznaky. Môžu pomôcť antihistamínové prípravky.
Ekzém, ktorý zasahuje viacerých ľudí, taktiež nie je infekčné ochorenie. Pokožka je zapálená, červená, suchá a svrbí, ekzém môže byť vyvolaný stresom alebo dráždiacou chemickou látkou, alebo alergénmi. U dospelých je častý ekzém zjavujúci sa pri lakti a na rukách. Ich liečba sa deje prostredníctvom liekov obsahujúcimi kortizon, alebo fototerapiou.
Rosacea tiež nie je infekčný zápal kože, spôsobuje červené sfarbenie nosa, tváre, brady a čela. Na začiatku sa objaví iba jemné začervenanie, ale po čase sa začervenanie stupňuje, a okrem toho môžu vzniknúť vredy a hnisavé abscesy. Ako symptomatická liečba sa poskytujú protizápalové lieky a lieky na posilnenie žíl, alebo krémy, ale potrebný môže byť aj chirurgický zákrok v záujme odstránenia žíl, alebo korekcie nosa. Pozitívny pokrok môžeme dosiahnúť šetrením pečene, keďže nástup nejakej alergie poukazuje vždy na to, že organizmus je plný toxických látok a imunitný systém už nevie v dostatočnej miere plniť svoju úlohu.
Keď sú na vine huby
Infekcie zapríčinené rôznymi hubami, sú sprevádzané začervenaním, odpadávaním kože, mokvavými pľuzgiermi, alebo neutíšiteľným svrbením, a môžu sa vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela. Zasiahnuté môžu byť pokožka pod vlasmi, nechty, pohlavné orgány, slabiny, alebo aj ústa a hltan. Posledne spomenutím hubovitým ochorením je ústna pleseň, ktorú spôsobuje Candida albicans. Tento patogén je zodpovedný aj za hubovité ochorenie pošvy, alebo za zapálené zadočky u dojčiat, nosiach plienky. Ich premnoženiu napomáhajú jedlá s vysokým obsahom cukru, antibiotická liečba, keďže tieto ničia črevnú flóru, ktorej miesto zaberajú huby.
Najviac hubových ochorení sa liečí špeciálnymi krémami, alebo orálne užívateľnými prípravkami, ale v prípade Candidy albicany sa oplatí držať candidovú diétu, v rámci ktorej sa treba zdržať konzumácie cukru, medu, vecí okyslených octom, horčicu, sušené ovocie a mliečne výrobky. Zlé huby môžeme často neutralizovať „dobrými“ hubami, napríklad Ganoderma, Reishi, Agaricus blasei, Cordyceps, atď. Oplatí sa aplikovať ústami, vnútorne, alebo zvonka, cez pokožku. Výsledky prináša aj alkalizácia organizmu.
Zdroj:
http://acsh.org/news/2016/03/10/vaccine-herpes-erupts-news-9932
http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-rosacea-basics
http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/fungal-infections-skin#1