head

Probiotiká na zlepšenie nálady

Môžu probiotiká vplývať na zlepšenie nálady?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Kto by si bol pomyslel, že viac ako 90 percent serotonínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu nálady, je produkovaných bunkami steny čriev? Stav črevnej flóry má vplyv aj na našu náladu, čo môžeme pozitívne ovplyvniť užívaním probiotík. Vstúpte s nami do sveta probiotík na zlepšenie nálady, ktoré sa inak nazývajú aj psychobiotiká!

Viac vedeckých výskumov potvrdilo, že je medzi tráviacou sústavou a neurochemickou činnosťou mozgu úzka spojitosť. Doplnenie probiotických baktérií črevnej flóry má vplyv na zlepšenie nálady a môže poskytnúť riešenie na rôzne duševné ochorenia.

Psychoprobiotiká

Už v minulosti sme vedeli o takých myšiach s depresiou, ktoré sa vplyvom niektorých baktérií stali živšími. Alebo o potkanoch, ktorým sa po podaní črevných baktérií iných potkanov, zmenilo správanie. Vzniklo pomenovanie „psychoprobiotiká”: psychologicky účinné mikróby môžu pravdepodobne poskytnúť pomoc ešte aj v prípade takých duševných ochorení, akým je napríklad depresia. Čo sme vtedy ešte nevedeli: sú psychoprobiotiká účinné aj u ľudí? Túto otázku rozoberá vo svojej knihe Taktne o tráviacom trakte nemecká lekárka Giulia Endersová.

Sľubný výskum

Anglický výskumný tím v jednom zo svojich prvých pokusov liečil pacientov črevnou baktériou Lactobacillus casei shirota. U tretiny z nich po trojtýždennom užívaní zlepšil náladu, avšak u pacientov s lepšou náladou nezaznamenali žiadne zmeny. Francúzski vedci podávali testovaným kombináciu dvoch baktérií. Bifidobacterium longom a Lactobacillus helvetius spôsobil po štyroch týždňoch na nálade účastníkov testu značné zmeny, zmiernila sa ich náchylnosť na vznik depresie, popri tom sa však zintenzívnil aj ich hnev a vášnivosť. Všimli si aj to, že sa intenzita ich fyzických bolestí zmiernila.

Baktérie proti depresii?

Existujú dva také výskumy, pri ktorých vyskúšali probiotické baktérie proti depresii za prísne kontrolovaných podmienok. Vo výskume z roku 2015 podávali depresívnym účastníkom výskumu kokteil z dvoch baktérií - Lactobacillus acidophilus a Bifidobaktéria bifidus, ktorým sa pri užívaní liekov stav zlepšil. V štúdii z roku 2017 užívanie kokteilu z baktérií Lactobaccillus helvetius a Bifidobacterium longum nemal na účastníkov štúdie žiadny vplyv, avšak zistilo sa, že u tých, ktorí mali v krvi vysokú hladinu vitamínu D, spôsobili mikróby zlepšenie nálady.

Je možné predísť vzniku depresie užívaním probiotík? Alebo sú probiotické baktérie iba doplnkovou liečbou popri klasických liekoch? Zodpovedanie tejto otázky ešte nateraz na seba nechá čakať. Štúdie sú zvedavé aj na to, či existujú rôzne formy depresie, a či sú medzi nimi také, ktorých liečbu ovplyvňuje stav črevnej flóry.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu