Pokiaľ sa tuk hromadí pod povrchovou vrstvou kože, alebo medzi vnútornosťami, okolo čriev, môže to byť rušivé nielen z estetického hľadiska, ale je to mimoriadne škodlivé aj pre zdravie. Vážnym rizikom je hlavne hlbšie nachádzajúci sa viscerálny tuk (brušný tuk, medzi vnútornosťami), navyše jeden nový výskum potvrdil, že u žien, ktoré priberajú v oblasti brucha, je riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení vyššie.
Podľa vedcov sa musia ženy s tvarom tela „jablko“ pokúsiť schudnúť z brucha, aby sa ich tvar tela zmenil na „hrušku“, pretože tuk na stehnách a v oblasti drieku menej ohrozuje ich zdravie, ako neestetický brušný tuk.
Vedci si boli už aj v minulosti istí tým, že tuk nahromadený okolo orgánov v brušnej dutine, takzvaný viscerálny tuk, zvyšuje riziko vzniku problémov s metabolizmom, medzi nimi riziko vzniku cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení – pripomína BBC News v štúdii uverejnenej vo vedeckom časopise European Heart Journal.
V štúdii skúmali 2600 žien vo veku nad 18 rokov so zdravou váhou, ktorých index telesnej hmotnosti (BMI) bol v rozmedzí 18-25. (O nadváhe hovoríme vtedy, ak je index telesnej hmotnosti vyšší ako 25 kg/m², kým BMI nad 30 je už silná obezita. BMI si môžeme vypočítať tak, že svoju váhu (kg) vydelíme svojou výškou na druhú (meter)). Účastníci amerického výskumu prebiehajúceho od roku 1990 v rámci Women's Health Initiative sa pravidelne zúčastňovali takých vyšetrení, pri ktorých merali telesný tuk, svaly a hustotu kostí.
Z výskumu bolo zistené, že u žien s tvarom postavy „jablko”, ktoré priberajú na brucho, je väčšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení ako u tých žien, ktoré majú tvar tela „hruška”, u ktorých tukové vankúšiky posilňujú stehná a boky.
Vedci nateraz nevedia vysvetliť, prečo môže tuk tvoriaci sa v oblasti stehien chrániť pred kardiovaskulárnymi chorobami, ale toľko zistili, že tento tuk nerobí v orgánoch tela problémy.
Nezdravý životný štýl však jeho množstvo v strednom veku zvyšuje. Profesor Qibin Qi, vedec Lekárskej Univerzity Alberta Einsteina v New Yorku, ktorý túto štúdiu zaznamenal, povedal, že predchádzajúce výskumy sa zaoberali s tými, ktorí trpeli nadváhou alebo obezitou.
„Účastníkmi nášho výskumu boli také ženy, ktoré mali normálnu hmotnosť. Preto je odkaz veľmi dôležitý: ešte aj u žien s normálnou hmotnosťou záleží na tom, či majú telo v tvare jablka, alebo hrušky”.
Profesor Qi zdôraznil, že je potrebné znížiť množstvo brušného tuku a dosiahnuť, aby sa pomer tuku zlepšil, čiže aby bolo viac tuku radšej na stehnách. Dodal tiež, že jeho vedecký tím pracuje teraz na tom, aby zistili, akým špeciálnym jedálničkom, alebo cvičením, by to bolo možné dosiahnuť.
„Odhalenie ďalších výsledkov výskumov v budúcnosti o tom, ako prispieva k týmto ochoreniam rozdelenie telesného tuku, môže odhaliť dôležité nové metódy na prevenciu a liečbu srdcového infarktu a mŕtvice” - povedala Sonya Babu-Narayan, riaditeľka Anglickej nadácie srdca (British Heart Foundation).
K tomu, aby nadbytok tuku zmizol, a aby sa namiesto neho objavilo vysnívané ploché brucho, sú potrebné vhodné trávenie a metabolizmus, k čomu sme už zdravou stravou bohatou na vlákniny urobili jeden z nevyhnutných krokov. Jedlá s obsahom vlákniny zabezpečujú okamžitý pocit sýtosti bez príjmu extra dávky kalórií. Vo vode rozpustné, alebo nerozpustné vlákniny, nachádzajúce sa v jedle, majú mnoho zdraviu prospešných vlastností, ich prvoradou úlohou je to, aby v záujme stimulácie pohybov čriev doručili látku s veľkým objemom, čím prispievajú k tomu, aby sa spracovaná potrava dostala cez črevá rýchlejšie, bez zaťaženia spomínaných čriev. Vlákniny obsahuje najmä ovocie, zelenina, obilniny, pečivo z celozrnnej múky, cestoviny a strukoviny (napríklad fazuľa, šošovica a cícer), tiež orechy a semienka. Vyhýbať sa treba bielemu cukru, bielej múke, hotovým jedlám a polotovarom, jedlám pečeným v transtukoch, živočíšnom tuku, oleji, tuku (okrem olivového oleja), potravinám bohatým na umelé prídavné látky, a neprospievajú práve najlepšie ani osviežujúce sladené nápoje a alkoholickým nápojom.
Úspešnosť diéty na chudnutie približne zo 70 % ovplyvňuje strava a z 30 % pohyb, avšak rovnica nie je až taká jednoduchá. Oddych, relaxácia a výdatný spánok sú pre dosiahnutie úspechu dôležité tiež. Spánok je dôležitý nielen pre zachovanie duševného a telesného zdravia, ale zároveň zvyšuje aj úspešnosť diéty: vhodná kvalita a množstvo spánku môže prispieť k udržaniu zdravej telesnej hmotnosti. V dôsledku nedostatku spánku sa zhorší aj účinnosť metabolizmu sacharidov, čo má za následok zvýšené budovanie tukových tkanív v organizme, ako by sme si to želali. U osôb s nedostatkom spánku je riziko zvýšeného príjmu nezdravej stravy vyššie, ako u tých, ktorých spánok je dostatočne dlhý a kvalitný. Preto v záujme nášho duševného a fyzického zdravia, a tiež v záujme úspešnosti diéty, sa oplatí nájsť si čas na oddych a uvoľňujúci spánok.
Odstránenie tukových buniek z brucha bude rýchlejšie, pokiaľ si urobíme 10 dňovú detoxikáciu a účinnú očistu čreva. Časť nahromadených toxických látok skladuje organizmus práve v tukových tkanivách, avšak pomocou detoxikácie sa zlepší celkový metabolizmus, čím sa zefektívni odbúranie tukov a naštartuje sa ich spaľovanie. Ďalším pozitívnym výsledkom očisty čreva a detoxikácie je napravenie rovnováhy črevnej flóry, vplyvom čoho bude odbúranie tukov ešte viac efektívnejšie, nakoľko probiotické črevné baktérie, ktoré tvoria črevnú flóru, produkujú tráviace enzýmy.
Nebuďme voči sebe netrpezlivý, vždy majme pred očami, že stratiť ploché brucho je omnoho rýchlejšie, ako je jeho opätovné získanie. Nenaleťme drahým kozmetickým prípravkom, ani diétam sľubujúcim viditeľné výsledky už po niekoľkých dňoch. Tuk v oblasti drieku za takýto krátky čas určite nezmizne.
Zdroje:
https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehz391/5524773?searchresult=1
https://zena.pluska.sk/5-potravin-ktore-palia-brusny-tuk/zdravie/vyziva/808793.html
https://www.detoxikacia-organizmu.com/ploche-brucho
https://www.detoxikacia-organizmu.com/ocista-creva