Zápcha u detí v prvom roku života je zriedkavý jav, v tomto prípade hovoríme skôr o sťaženom vyprázdňovaní. Avšak keď dieťa prejde z tekutej stravy na kašovitú, už sa zápcha môže objaviť. Ako má v takomto prípade konať matka?
Zápcha u detí je častý problém. Dôvody môžu byť telesného aj psychického pôvodu, v oboch prípadoch je úlohou rodiča problém vyriešiť, pokiaľ je to nutné, tak aj za pomoci odborníka.
Žalúdok a črevný trakt malých detí sa postupne prispôsobuje tuhej strave, preto sa ich trávenie môže na istý čas spomaliť. To je príčinou zápchy, avšak v období odvykania od plienok a navykania si na nočník, je častým javom. Dôvodom pri odvykaní si od plienok je, že dieťa zadržiava stolicu, nadôvažok zaregistrovať nutkanie na stolicu, či močenie, nie je ľahké. Veľa detí práve v tomto období máva pocit úzkosti, ktorý ale tiež môže súvisieť aj so zmenou prostredia, s problémami v rodine. Zápcha u detí sa môže prejaviť aj pri vysokých horúčkach, nakoľko vysoká telesná teplota spôsobuje stratu telesných tekutín, stolica sa stáva suchšou. Tento istý scenár sa odohráva aj v tom prípade, pokiaľ dieťa neprijíma dostatočné množstvo tekutín, resp. nemá dostatok pohybu, čím je spomalený pohyb čriev. V dojčenskom veku sa zápcha objavuje hlavne u detí prijímajúcich umelú výživu.
Pokiaľ je to možné, vynechajme aplikáciu preháňadiel! Ak dieťa už prijíma tuhú stravu, pokúsme sa obohatiť jeho jedálniček o čerstvú zeleninu a ovocie, bohaté na rastlinné vlákniny, ale nezabúdajme ani na dostatočné množstvo tekutín. Zabudnime na osviežujúce nápoje a ovocné šťavy, ktoré kazia zuby. Mamičky by mali vedieť, že existujú jedlá, ktoré spôsobujú stvrdnutie stolice, ako napr. ryža, varené zemiaky, ďalej jedlá s vysokým obsahom cukru: sušienky, čokolády, zákusky. Obmedzením príjmu týchto jedál je možné zápchu liečiť. Nie každý vie, ale existujú umelé výživy obohatené o prebiotiká. Prebiotiká, nahraditeľné pomocou rastlinných vláknin, vo veľkom napomáhajú pri vyprázdňovaní. Ľahko sa môže stať, že dôvodom zápchy je príchod malého súrodenca, sťahovanie, či nástup do predškolského zariadenia. V takýchto prípadoch je rodičovská podpora neodpustiteľná. Pokiaľ nenastane zmena a stav úzkosti u dieťaťa pretrváva, odporúča sa obrátiť sa na detského psychológa.
Zápchu u detí pomôže odstrániť aj to, keď sú navyknuté na vyprázdňovanie stolice približne vždy v rovnakom čase. Dohliadnime na to, aby na záchode sedelo dieťa správne a pohodlne. Môžeme podložiť nohy stupienkom, prípadne použiť detské sedátko na WC, aby sa cítilo dieťa bezpečne. Pokúsme sa nesúriť dieťa, pretože sa tým len stresuje, čo len sťažuje situáciu.