head

Spôsoby merania teploty | Ako merať teplotu u dieťaťa?

Spôsoby merania teploty u detí
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Pokiaľ rodič pocíti, že čelo dieťaťa je čo i len trochu teplé, už aj siaha po teplomeri. Avšak aké spôsoby merania teploty u detí poznáme? Nakoľko je ortuťový teplomer bezpečný?

Často sa naskýta otázka, že u detí je na ktorom mieste tela odporúčané meranie teploty. Na čele, v nose, v uchu, prípadne v ústach, či v konečníku? A vôbec, na základe čoho a ako vlastne rozhodneme, ktoré je najlepšie riešenie?

Kedy je reč o horúčke?

O horúčke sa bavíme vtedy, keď telesná teplota prekročí hranicu 38 °C, v prípade vnútorného merania 38,5 °C. Vo väčšine prípadov nejde o samostatný príznak, horúčka sa dostaví v sprievode bolestí hlavy, zvracania, hnačky a bolestí hrdla. Mnohí ani len netušia, že telesná teplota sa v priebehu dňa mení, v popoludňajších a večerných hodinách môže byť vyššia. Pokiaľ si nie sme istí pôvodom ochorenia, vyvarujme sa zníženiu teploty pomocou liekov, môžeme tým aj uškodiť. Horúčka je totiž prirodzenou reakciou organizmu proti patogénom a vírusom, ktoré vplyvom vyššej teploty zahynú.

Spôsoby merania teploty

Meranie teploty je možné na viacerých miestach na tele a s niekoľkými druhmi teplomerov. Pri rozhodovaní o spôsobe merania teploty v každom prípade berme do úvahy vek dieťaťa. U dieťaťa mladšieho ako jeden rok je to meranie v konečníku, medzi 1 až 3. rokom je to meranie v konečníku a aj v podpazuší, u detí starších ako tri roky je zvykom merať teplotu v podpazuší. Okrem iného je možné merať teplotu na čele, orálne, čiže v ústach a v uchu. Miesto merania ovplyvňuje meranú teplotu a to čo považujeme za horúčku: pri orálnom meraní teploty je to 38,3 °C, pri meraní teploty v uchu je to 37,8 °C, pri meraní v podpazuší je to 38 °C, pri análnom meraní je to 38,5 °C. Teplota v konečníku a v ústach je od základu vyššia.

  • Čelový teplomer s tekutými kryštálmi pod vplyvom tepla menia zafarbenie, avšak nameraná teplota je len orientačná. Oveľa presnejšie možno zmerať teplotu s infračerveným teplomerom, ktorý je možné použiť pri meraní na čele, aj v uchu a meranie zaberie len niekoľko sekúnd.

  • Pri orálnom meraní teploty umiestnime teplomer pod jazyk, tento spôsob merania však deti veľmi neobľubujú. Pri tomto spôsobe merania nepoužívajme nikdy klasický teplomer. Ľahko sa môže stať, že dieťa zahryzne do teplomeru, ktorý sa môže zlomiť - rozbiť, ortuť z teplomeru sa uvoľní a hrozí nebezpečenstvo otravy. Namiesto toho použime radšej digitálny teplomer. Dnes dokonca existujú aj cumlíky na meranie teploty, ktoré sú doplnené o digitálny displej. Po niekoľkých minútach cmúľania sa na displeji objaví v ústach nameraná hodnota. Čas merania je približne 3 minúty.

  • Pri meraní teploty v uchu použime infračervený teplomer do uší a meranie prebieha vo vonkajšom zvukovode. Tento spôsob merania zaberie niekoľko sekúnd, avšak v prípade zápalu stredného ucha a detí vo veku 0 - 3 mesiace sa neodporúča.

  • Pri meraní teploty v podpazuší umiestňujeme teplomer vždy na suchú pokožku v mieste merania, a po dobu merania teplomer pridŕžame silným stiskom ramena k telu. Teplota meraná týmto spôsobom je povrchová teplota, to znamená presná teplota tela. Pri používaní klasického teplomeru je meranie časovo náročné, trvá 5 - 10 minút, v prípade digitálneho teplomeru však len 2-3 minúty.  

  • Meranie teploty v análnom otvore je bežné u malých detí. Predtým, ako zasunieme teplomer do konečníka, dôkladne ho dezinfikujme - po meraní dezinfikáciu opakujme -, pre ľahšie zasunutie teplomeru môžeme použiť napr. vazelínu. Staršie teplomery radšej nepoužívajme pri tomto spôsobe merania, nakoľko môže sklo prasknúť a ortuť z teplomeru vytiecť! Dĺžka merania teploty je 2 - 3 minúty. 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu