Znepríjemňuje vám život neustále potenie sa a s ním súvisiaci telesný zápach, ale antiperspiranty a dezodory z obchodu nič nepomáhajú? Nezúfajte, vyskúšajte radšej jedlá zabraňujúce poteniu, detoxikujte a pripravte si vlastný antiperspirant! Prezradíme vám, ako konať proti nepríjemnému poteniu.
Pokiaľ hľadáte proti poteniu prírodné riešenie, ste na správnom mieste! Vyskúšajte naše tipy: detoxikujte, zmeňte stravovacie návyky a pripravte si vlastný antiperspirant. je dobré zavolať si na pomoc prírodu: existujú také jedlá a nápoje, ktoré zmierňujú nepríjemné príznaky...
Potenie sa v primeranej miere je dôležitým fyziologickým procesom, podieľa sa na regulácii telesnej teploty a detoxikácii. Pokiaľ by sme sa nepotili, organizmus by sa čoskoro natoľko prehrial, že by mohol hroziť jeho kolaps, alebo smrť. Nadmerné potenie, ktoré sa v letnej horúčave ešte stupňuje, je však problémom pre mnohých ľudí. Je to absolútne normálny stav a nijako nesúvisí s osobnou hygienou, rovnako ako ani telesný zápach nie je znakom nedostatočnej hygieny: ľahko sa môže stať, že naznačuje hormonálne zmeny, problémy obehovej sústavy, nevhodnú stravu, alebo napríklad stres. Pokiaľ sa silno potíme, oplatí sa dať vyšetriť kĺby, pretože je možné, že na pozadí tohto nepríjemného stavu je zápal kĺbov, ale nadmerné potenie môže spôsobovať aj zvýšená činnosť štítnej žľazy a cukrovka.
Možno sa to zdá byť na prvý pohľad divné, ale jednoduchým spôsobom, ako sa zbaviť nadmerného potenia môžeme bojovať aj zvýšeným príjmom tekutín. Jednou z funkcií potenia je totiž schladenie organizmu, pokiaľ však budeme piť viac, môžeme tak udržať nižšiu telesnú teplotu, čím sa potenie zmierni. Pre tento účel je najlepšia vlažná voda, z ktorej je potrebné pre zabezpečenie dostatočnej hydratácie, prípadne na jej udržanie, piť denne desaťkrát – berme ohľad na to, že aj stravou prijmeme približne 1 liter tekutiny. V prípade dospelej osoby, vážiacej 80 kilogramov, je to príležitostne približne 2,5 dl.
Vo veľkých horúčavách môžeme toto množstvo zvýšiť, zároveň pime viac aj v tom prípade, pokiaľ jeme menej: v tomto prípade na každých 10 kg hmotnosti môžeme potrebovať 4 dl vody.
Ťažké a mastné jedlá a pikantné koreniny väčšinou podporujú tvorbu potu, čoho dôvodom z istej časti je aj to, že kvôli ťažšiemu tráveniu vytvára organizmus viac tepla. Práve preto, pokiaľ zmeníme svoj jedálny lístok, s veľkou pravdepodobnosťou nám bude aj potenie robiť menej problémov.
- Tučné mlieko podporuje potenie, odtučnené mlieko má zase opačný účinok: zmierňuje potenie, navyše je bohaté aj na živiny.
- Nie náhodou sa mätový čaj v arabských štátoch teší veľkej obľube, pretože prispieva k ochladeniu prehriateho tela, preto je možné ho použiť proti problémom s potením. Okrem toho zmierňuje zápal, upravuje trávenie a detoxikuje. Detoxikácia je dôležitá, pretože potenie zohráva istú úlohu vo vyplavení toxických látok. Na jeden liter vody postačí pol hrste mätových listov (najlepšia je mäta pieporná), do čaju môžeme pridať citrón, alebo medovku a málo sladidla. Nasledujme príklad obyvateľov púšte a mätový čaj pime vždy teplý!
- Väčšinou aj červené ovocie „ochladzuje”, čím je tmavšie, tým má silnejší účinok. Na tento cieľ môžete použiť čerešne, višne, maliny, jahody, a hlavne lesné ovocie. Ich ďalšou výhodou je, že sú bohaté na antioxidanty, podporujú prirodzené detoxikačné procesy organizmu, a tiež upravujú metabolizmus.
- Síce nepatrí medzi chuťovo najlahodnejšie nápoje, avšak vynikajúco môže poslúžiť aj čaj zo šalvie. Brzdí aktivitu potných žliaz, a tento svoj účinok vyvinie aj vtedy, ak si pár kvapiek natrieme napríklad do podpazušia. Doprajme si denne tri šálky, jeho účinok môžeme zvýšiť šťavou citrusového ovocia. Je obzvlášť odporúčaný pri nočnom potení v období menopauzy.
- Paradajky nielenže znižujú teplotu tela, ale zároveň detoxikujú a sťahujú póry, takto zabraňujúc poteniu. Pri vonkajšom použití natrime čerstvo lisovanou paradajkovou šťavou, alebo 1-2 plátkami surovej paradajky, povrch pokožky v miestach kde sa potíme, nechajme pôsobiť približne 10 minút a následne zmyme. Toto aplikujme každý deň počas jedného týždňa. Rovnako môže pomôcť aj kúra s paradajkovou šťavou: počas jedného týždňa vypime denne 2 dl, ďalší týždeň jeden pohár paradajkovej šťavy každý druhý deň.
- Každý deň jeden malý pohár (1 dl) šťavy z pšeničnej trávy viditeľne zmierni nadmerné potenie. Reguluje telesnú teplotu, odstráni tie škodlivé látky, kvôli ktorým je organizmus nútený fungovať na „vyšších obrátkach“. A to ešte nie je všetko, pretože výživná pšeničná tráva mimoriadne priaznivo vplýva na srdce a krvný obeh, pomáha odstrániť poruchy obehovej sústavy, ktoré spôsobujú potenie.
- Podobný výsledok ako pšeničná tráva prinesie aj pravidelná konzumácia olivového oleja. Postačí denne jedna polievková lyžica olivového oleja a hneď sme spravili veľa proti nepríjemnému poteniu. Olivový olej upravuje trávenie, výborne detoxikuje, môže znížiť krvný tlak, je skutočným esom pre srdce a cievy, a všetky tieto účinky zase zmierňujú aj potenie.
Naše telo neustále detoxikuje a jednou z foriem detoxikácie je potenie, pretože pot vyplavuje aj časť toxických látok. Podporme svoj organizmus pri tejto činnosti a ročne aspoň dvakrát (na jar a na jeseň), prípadne v období nadmerného potenia, vykonajme detoxikačnú kúru, resp. preventívnu kúru na očistu čriev.
Popri zmene životného štýlu je dobré pripraviť si vlastný domáci antiperspirant. Vieme, o čom hovoríme, pretože prípravky, ktoré pre tento cieľ dostať v obchodoch, sú plné zdraviu škodlivých látok (parabény, hliníkové soli, ftaláty, triclosan, naftalén). Práve tieto látky spôsobujú, že jednotlivé prípravky spôsobujú podráždenie pokožky, často dokonca aj alergické reakcie, navyše sa pomocou pokožky dostanú do organizmu v ojedinelých prípadoch aj choroboplodné zárodky, spôsobujúce rôzne ochorenia.
Na výrobu domáceho antiperspirantu budeme potrebovať 15 g kokosového oleja, 1 lyžicu kukuričného škrobu, rovnaké množstvo sódy bikarbóny a 2-3 kvapky čajovníkového esenciálneho oleja. Prísady dôkladne premiešajme, následne zmesou naplňme do prázdnej, umytej fľašky guľôčkového dezodorantu. Pridajme pre príjemnú vôňu mätový a levanduľový esenciálny olej, vďaka ktorým bude jeho účinok ešte lepší. Levanduľový olej je jeden z najúčinnejších prírodných prostriedkov na liečbu pokožky, za čo vďačí obsahu gáfru, lemonénu, linalolu, ako aj flavonoidom s antioxidačnými účinkami. Domáci deodorant má trvanlivosť približne 2 mesiace.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022771/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16240957
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC543948/
https://www.aad.org/public/diseases/dry-sweaty-skin/hyperhidrosis
http://www.medicalnewstoday.com/articles/182130.php
https://wanda.pluska.sk/3-ucinne-tipy-proti-poteniu/moda-a-krasa/telo/811731.html
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/psenicna-trava-detoxikacna-zivinova-bomba/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/ocista-creva