head

Škodlivý lak na nechty: môže obsahovať nebezpečné zložky

Škodlivý lak na nechty: čo obsahuje, prečo je nebezpečný?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Pre každého znamenajú pekné nechty niečo iné, sú také, ktoré používajú nielen manikúru, či práve pedikúru, ale aj lak na nechty. Nie je však isté, či robia dobre, nakoľko existuje aj škodlivý lak na nechty.

I napriek tomu, že svetové kozmetické firmy už začali s odstraňovaním škodlivých zlúčenín spomedzi zložiek lakov na nechty, v prípade lacnejších značiek to nie je pravda. Pokiaľ si vyberieme spomedzi nich, ľahko sa môže stať, že kúpime škodlivý lak na nechty.

Nebezpečné zložky

Na prvé počutie je to možno prekvapujúce, ale pravdivé: toxické látky môžu obsahovať aj laky na nechty. Najnebezpečnejší je dibutyl-ftalát, formaldehyd a zlúčeniny toluénu. Formaldehyd, obsiahnutý v odlakovačoch, môže spôsobiť pri vdýchnutí podráždenie dýchacích ciest, kašeľ, sťažené dýchanie. V prípade pokusných zvierat boli diagnostikované nádory dýchacích ciest. Nebezpečnými toxickými látkami môžu byť aj zlúčeniny toluénu, ktorých výpary môžu vyvolať závrate, poruchy nervovej sústavy, pri styku s kožou je podráždenie, narušenie činnosti pečene a obličiek. Dibutyl-ftalát (DBT) môže poškodzovať obličky, pečeň a hormonálnu rovnováhu, dráždi pokožku, medzi jeho škodlivé účinky možno zaradiť aj kašeľ a závrate. Okrem vyššie spomenutých troch toxínov sú aj iné škodlivé látky v lakoch na nechty a v odlakovačoch: takými je napr. aj dobre známy acetón, ako aj butyl-acetát, izopropylalkohol, nitrocelulóza, alebo syntetické farbivá.

Prečítajme si štítok

Pokiaľ sa i napriek všetkému rozhodneme pre lakovanie si nechtov, pokúsme sa znížiť množstvo toxických látok. Preštudujme si zoznam zložiek, a pokúsme sa vyhnúť aspoň tým najdôležitejším toxickým látkam v lakoch na nechty, zároveň však nezabúdajme ani na pravidelnú detoxikáciu. Samozrejme, nie je nutné okamžite zahodiť do koša všetky laky na nechty, napokon jeho občasné použitie nespôsobuje poškodenie zdravia. V závislosti od toho ale nechty malých dievčat nikdy nelakujme, hlavne nie vtedy, pokiaľ si nechty obrýzajú!

EÚ zakázala výrobu kozmetických prípravkov s obsahom DBP, pokiaľ sa ale stretneme s takým, v žiadnom prípade ho nekupujme len preto, že je lacnejší!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu