Vonkoncom nie je jedno, čo konzumujeme. Toto tvrdenie samozrejme nie je žiadnou novotou, avšak podľa jedného amerického vyskumu síce v malej miere, ale môže spôsobiť zvýšenie rizika vzniku rakoviny prsníka u žien, pokiaľ pravidelne konzumujú také spracované mäsové výrobky, ako napríklad slanina, či klobása.
Americkí vedci v štúdii, uverejnenej v časopise International Journal of Cancer, analyzovali 15 pred časom vykonaných štúdií, a dospeli k záveru, že u tých žien, ktoré konzumovali veľké množstvo spracovaných mäsových výrobkov, vzrástlo riziko vzniku rakoviny prsníka o 9 percent oproti tým, ktoré tieto konzumovali v malom množstve.
Odborníci však dvíhajú varovný prst čo sa výsledkov výskumu týka, a upozorňujú na to, že u niektorých žien je skutočné riziko minimálne, skôr je to citeľné v súvislosti s poluláciou - dodáva článok BBC News, ktorý publikoval štúdiu.
Štúdia, zahrňujúca údaje viac ako jedného milióna žien, našla súvislosť medzi konzumáciou spracovaných mäsových výrobkov a vznikom rakoviny prsníka, jednoznačne však nevedeli dokázať, či tieto mäsové výrobky skutočne spôsobujú rakovinu. Štúdia analyzovala 15 výskumov, ktoré boli vykonané skoršie, avšak to, čo sa považuje za nadmernú konzumáciu spracovaných mäsových výrobkov, prehodnocovali podľa iných kritérií.
Podľa jednej britskej štúdie napríklad denné množstvo 9 gramov sa už počítalo za veľa - zahŕňa to 2 - 3 plátky bacon slaniny -, naproti tomu podľa iných štúdií sa za rizikové považovalo omnoho vyššie množstvo.
Podľa vyjadrenia účastníčok prieskumu a analyzovaných výskumov zaznamenali, čo konzumovali a počas neskorších sledovaní skúmali, u koho sa rakovina prsníka vyskytla. Zároveň sa však vynoril ten problém, že u tých, ktorí konzumovali spracované mäsové výrobky v rôznom množstve, sa objavili aj také rozdiely v životnom štýle, ktoré mohli rovnako ovplyvniť výskyt rakoviny prsníka.
Pozoruhodným údajom je, že vo Veľkej Británii sa rakovina prsníka objaví u 14 žien zo sto, v rôznych etapách života. Aj spomínaný 9 percentný nárast rizika je možné vysvetliť tak, že približne na sto žien pripadne ďalší nový prípad.
Vedci zdôrazňovali, že riziko rakoviny môžu spôsobovať spracované mäsové výrobky, čo sa konzumácie červeného mäsa týky, nenašla sa spojitosť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila červené mäsá do kategórie “pravdepodobne rakovinotvorných”.
Maryam Farvid, výskumná pracovníčka Lekárskej fakulty univerity v Harvarde, a vedúca autorka štúdie, na základe výsledkov navrhla zníženie konzumácie mäsa, avšak nedoporučovala úplnú bezmäsitú stravu.
Momentálne je denná doporučovaná dávka nie viac ako 70 gramov červeného mäsa.
Spracované mäsové výrobky - bacon, klobása, hot-dog, salámy, šunka, sušené, solené, marinované hovädzie mäso - sú pripravované rôznymi konzervačnými procesmi. Existuje niekoľko teórií o tom, prečo môžu zvyšovať riziko rakoviny, podľa jednej z nich môžu konzervačné soli účinkovať na bielkoviny v mäse, ktoré sa stávajú rakovinotvornými.
Tematiku rakoviny prsníka a bielkovín živočíšneho pôvodu opisuje aj dr. T. Colin Campbell vo svojej knihe Čínska štúdia (The China Study). V knihe jednoznačne poukazuje na to, že ich konzumácia zvyšuje riziko rakoviny prsníka.