Vysokú hladinu estrogénu dali jednoznačne do súvisu so vznikom rakoviny prsníka, avšak iba málokedy počuť o tom, že na vine môže byť aj nesprávna strava bohatá na živočíšne bielkoviny. Nakoľko je rakovina prsníka medzi ženami najčastejším nádorovým ochorením, mali by sme sa s touto témou lepšie oboznámiť.
Téme o spojitosti medzi rakovinou prsníka a bielkovinami živočíšneho pôvodu sa venuje dr. T. Colin Campbell vo svojej knihe The China Study, v ktorej poukazuje na to, že ich konzumácia zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka, pretože zvyšuje počet plodných rokov.
Problémy spôsobuje skorá menštruácia
Mnoho štúdií potvrdilo, že čím skôr sa objaví prvá menštruácia, tým je vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka. Dôvodom je, že skoré prvé krvácanie je spojené s vyššou hormonálnou hladinou krvi, napríklad vyššou hladinou estrogénu. Ak ženy konzumujú stravu bohatú na živočíšne bielkoviny, tieto hormonálne hladiny vykazujú vyššie hodnoty počas celého plodného obdobia. Vo svojej knihe Campbell poukazuje aj na to, že kvôli konzumácii živočíšnej bielkoviny mešká menopauza tri až štyri roky, čiže sa reprodukčný život posunie takmer 10 rokov a v ženskom tele sa estrogén produkuje dlhšie. Na mnohých miestach sa pre podporu rozmnožovania hospodárskych zvierat podávajú estrogénne látky, ktoré sa mäsom, alebo mliekom dostanú do ľudského organizmu.
Prečo sú bielkoviny živočíšneho pôvodu zlé?
Bielkoviny živočíšneho pôvodu - ktoré neobsahujú fytonutrienty – značne znižujú tráviace procesy, spôsobujú nadúvanie , zápchu . V dôsledku tohto sa zase v našom organizme hromadia toxické látky , vstrebávanie živín je nepostačujúce, poškodí sa črevná flóra a oslabí sa imunitný systém http://www.detoxikacia-organizmu.com/posilnenie-imunity/. V rastlinách sa však všetky fytonutrienty nachádzajú. Znamená to tie vlákniny , vitamíny, dôležité minerálne látky, tiež enzýmy a črevné baktérie, ktoré sú pre účinné trávenie nevyhnutné.
Namiesto liekov rastliny
Zistenie súvisu medzi stravou bohatou na bielkoviny živočíšneho pôvodu, tiež vysokými hladinami hormónov v produktívnom veku a skorou menštruáciou je veľmi dôležitá informácia, nakoľko tieto faktory zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka. Žiaľ, namiesto toho, aby sme upustili od konzumácie rakovinotvorných bielkovín živočíšneho pôvodu, vyhadzujeme obrovské množstvo peňazí na vývoj a reklamu takého lieku, o ktorom nie je isté, že účinkuje, avšak bez pochýb prináša so sebou aj nežiadané vedľajšie účinky. Bolo by omnoho jednoduchšie držať sa stravy bohatej na rastlinné bielkoviny, ktorá znižuje hladinu estrogénu.
Použitá literatúra: Dr. T. Colin Campbell - The China Stud